11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Bilim Kurulu üyesi: 2022’de rahatlayacağız

  Pof. Dr. Yeşim Taşova, aşılamaların bu şekilde uygun devam etmesiyle koronavirüs korkusundan 2022'de kurtulabileceğimizi söyledi

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, aşılamalanın böyle devam etmesi durumunda 2022’de rahatlama yaşanacağını, aşı çalışmalarının sonuçlarının da ortaya çıkacağını kaydetti.

  DSÖ’nün de açıkladığı gibi %50’nin üstünde koruyuculuğu bulunan bütün aşıların geçerli olarak belirlendiğini aktaran ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, bugün dünyada yapılan aşıların hepsinin koruyuculuk oranı DSÖ’nün de belirlediği sınırdaki aşılar olduğunu belirtti.

  Şu an farklı ülkelerde yaygın olarak uygulanan aşıların geçerliliğinin söz konusu olduğunu ifade eden Taşova, pandeminin sonunun ne zaman geleceğine dair sorunun yanıtı olarak %60 ila 70 kişinin geçirmesi veya aşı olması gerektiğini belirtti. Bütün pandemilere göre bunda daha şanslı olduğumuzu ve aşının daha hızlı elde edildiği kaydetti.

  Aşırı duyarlılık

  Aşı olan kişilerde ilk ortaya çıkması olası yan etkilere dair konuşan Prof. Dr. Yeşim Taşova, aşı olan kişilerin 15 ila 30 dakika kadar beklettiklerini söyledi. Herkeste aşırı duyarlılık reaksiyonu tehlikesi olduğuna dikkat çeken Taşova, bu durumun tetonoz aşısından bütün aşılar için geçerli olduğunun altını çizdi. Bu nedenle tüm aşı merkezlerinde bu tip durumlara ilişkin donanımların hazır olduğunu dile getiren uzman isim, bunun haricinde genellikle olan lokal belirtiler görüldüğünü söyledi.

  Aşı yerinde kızarıklık, şişlik, ağrı, ağız kuruluğu, baş ağrısı, metalik tat, kas ağrısı yorgunluk gibi hafif yan etkiler olabileceğini ifade eden Taşova, çok fazla olursa aspirin değil, parasetamol tablet alınmasını tavsiye etti.

  Antikor seviyesi takip edilecek

  Aşının antikorunun 5 ila 8 aya kadar sürdüğünü aktaran Prof. Dr. Taşova, ortalama 6 ay  süre olarak belirlendiğini, sonraki aşamada ise ne kadar koruyacağını çalışmaların göstereceğini kaydetti. Bu durumdaki en önemli olayın antikor seviyesi düştüğü zaman, tekrar antikor seviyesinin yükselip yükselmediği olduğuna dikkat çeken Taşova, tıpkı grip aşısında olduğu gibi tekrar aşı olunması gerekip gerekmediğinin izleneceğini belirtti.

  Kalıcılık süresi

  Bundan sonraki aşamada aşı veya hastalıkla elde edilen antikorların kalıcılık sürecinin çok önemli olduğuna aktaran Taşova, “Eğer bunlar ortadan yok oluyorsa tekrar enfekte olacaksınız. Ya da olan antikorlara rağmen tekrar enfekte olacaksınız ama daha hafif geçirebilirsiniz, çok az da olsa ağır geçirebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

  Tüm bunların zaman içinde biriken verilerle birlikte görüleceğini ifade eden Taşova, aşılamanın uygun bir şekilde devam ettiği takdirde herkesin bu yılın Haziran ayından sonra rahatlama yaşayacağını kaydetti. Bu durumun maskelerin atılacağı kapalı ortamda bulunulacağı anlamına gelmediğine dikkat çeken Taşova, 2021’in sonuna doğru, 2022 yılında muhtemelen daha da rahatlanacağını dile getirdi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ