25.3 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Bilim kurulu ne zaman toplanacak? Kabine toplantısı açıklamaları ne zaman yapılacak?

  Yeni tip koronavirüs önlemleri çerçevesinde uygulanacak yeni kararların büyük ölçüde belli olduğu Bilim Kurulu’nun ne zaman toplanacağı merakla bekleniyor. Kurul toplantısının ardından ise Kabine toplantısı ile görüşler karara bağlanacak.

  Kafe ve restoranlardan, eğitime kadar pek çok konunun görüşüleceği Bilim Kurulu toplantısı heyecanla bekleniyor. Diğer yandan Kabine toplantısı da aralıklara yapılıyor. Bilim Kurulu toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve ilgili bakanlıklar, Kurul’dan aldıkları tavsiyelere ilişkin görüşlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la paylaşıyor. Yasaklar ne zaman kalkacak, sokağa çıkma kısıtlamaları ne zaman esneyecek? gibi soruların yanıtları da Kabine toplantısının ardından belli olacak.

  Bilim kurulu ne zaman toplanacak?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mart ayında başlayacak olan kademeli normalleşme süreciyle ilgili verdiği müjde sonrasında vatandaşlar gözünü bu hafta düzenlenecek olan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısına çevirdi. Mutasyonlu virüsün daha sık görülmesi ile tedirginlik artarken, ayı zamanda 1 Mart tarihi itibariyle yeni vaka sayıları göz önünde bulundurularak kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılacağı haberi gündeme gelmişti.

  Hangi illerde kısıtlamalar kaldırılacak, ilk hangi konularda esnemeye gidilecek gibi ayrıntıların Bakan Koca’nın başkanlık ettiği toplantıda belli olması bekleniyor.

  Kabine toplantısı ne zaman? Açıklamalar ne zaman yapılacak?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık yaptığı Kabine toplantısının 24 Şubat Çarşamba günü gerçekleştirilmesi bekleniyor. Toplantı saat 15:00’te başlarken, toplantıların tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 19:00-20:00 arası kameraların karşısına geçerek önemli açıklamalarda bulunacağı tahmin ediliyor.

  Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre koronavirüsle mücadele çalışmaları ve alınan tedbirler Beştepe’deki toplantının en önemli gündem maddesi olacak.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kabineye brifing vereceği toplantıda okulların da kontrollü şekilde açılmasıyla bağlantılı olarak ileriki dönemde atılacak adımlar, mutant virüsle ilgili gelişmeler, son koronavirüs tablosu, kısıtlamaların etkisi ve ikinci doz aşılama konuları ele alınacak.

  Restoran ve kafeler Mart’ta açılacak mı?

  Mart ayı itibariyle vaka sayısının düştüğü, riskin azaldığı yerlerdeki kafe ve lokantaların tedbirli, mesafeli, kısıtlı kişi sayısı ve HES kodu kontrolüyle açılabilmesine dönük Bilim Kurulu’nun tavsiyelerinin değerlendirileceği tahmin ediliyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ