16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Bilim insanları uyardı: Sonraki pandemi Mars’tan gelebilir

  Bilim insanları Mars’tan alınan toprak ve taş örneklerinin Dünya’ya getirilmesinin ölümcül pandemilere yol açabileceğini öne sürdü ve Mars vebası salgını hakkında uyardı.

  Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Mars’taki  toprak ve kayalardan alınan örnekleri detaylı bir şekilde test etmek için Dünya’ya getirilmesi amacıyla birlikte çalışıyor.

  ÖRNEKLERİ ALMAK İÇİN 2026’DA ARAÇ FIRLATILACAK

  Adı geçen iki kuruluş, geçtiğimiz Şubat ayında Mars’a inen Perseverance gezgini tarafından toplanan örnekleri almak için 2026 yılında bir kara aracı fırlatmayı planlıyor. Dolayısıyla, içinde yaşayan mikro organizmalar bulunma potansiyeli bulunan topraklar yakın bir tarihte Dünya’ya ulaşmış olacak.

  NASA’nın yaptığı açıklamaya göre Mars’ın bozulmamış örneklerini Dünya’ya getirmek nesillerdir bilim insanlarının en büyük hayallerinden bir olarak yer aldı. Fakat Mars’tan alınan örneklerin, Dünya için oldukça büyük riskler taşıdığını öne süren bir grup bilim insanı tarafından kurulan Uluslararası Mars Numune Dönüşüne Karşı Komite’de (ICAMSR) görev alan Dr. Gilbert Levin bu konuda pek hevesli değil.

  Bilim insanlarından uyarı: Sonraki pandemi Mars’tan gelebilir
  Bilim insanlarından uyarı: Sonraki pandemi Mars’tan gelebilir

  MARS VEBASI PANDEMİSİNE YOL AÇABİLİR

  NASA’nın 1975 yılından 1983’e kadar devam eden Viking programında mühendis olarak görev alan Levin, Daily Star’a verdiği röportajda Kızıl Gezegen’de bulunan mikroorganizmaların, Dünya’nın savunma mekanizması geliştirmediği olduğu bir Mars vebası pandemisine yol açabileceğini iddia etti.

  Levin, “Numuneler güvenli kaplar içinde  Dünya’ya getirilse dahi, bir kısmının kabın açılacağı laboratuvardan kaçma ihtimalinin yüksek olabileceğinden endişeleniyorum” şeklinde konuştu.

  Öte yandan ICAMSR’de yer alan bilim insanları, gökbilimci Carl Sagan’ın 1973’de yayımlanan Kozmik Bağlantı adlı eserine atıfta bulundu ve benzer bir uyarı dile getirdi:

  “Mars biyolojik açıdan karmaşık bir ortama sahip. Buradan elde edilen örnekler Dünya’daki karasal oralma nakledilirse, muazzam biyolojik hasara yol açabilecek organizmalar ve patojenler meydana gelebilir.”

  Bilim insanlarından uyarı: Sonraki pandemi Mars’tan gelebilir
  Bilim insanlarından uyarı: Sonraki pandemi Mars’tan gelebilir

  GÜVENLE GETİRMENİN YOLU AY’DA BEKLETMEK

  Diğer taraftan, ICAMSR Direktörü Barry DiGregorio, Mars’tan alınan örnekleri güvenli bir biçimde getirmenin yolunun Dünya’dan önce Ay Geçidi Uzay İstasyonu’nda bekletmek olacağını kaydetti. Bu sayede Mars salgınlarına karşı bağışıklığı olmayan Dünyalılara enfeksiyon bulaşma riski olamadan numuneler üzerinde çalışma imkanı bulunabilir.

  DiGregorio, “Dünya’nın biyosferinin %100 korunmasını garanti etmenin tek yolu budur” ifadelerini kullandı.

  Aynı zamanda ESA, numuneleri Dünya’daki laboratuvarlara hemen getirmenin acil bir ihtiyaç olmadığına işaret ederek son raporlarından birinde “Alınan örnekleri kararlı bir Mars yörüngesinde bırakmak mümkün olan birkaç alternatif stratejiden biridir” şeklinde konuştu.

  Bilim insanlarından uyarı: Sonraki pandemi Mars’tan gelebilir
  Bilim insanlarından uyarı: Sonraki pandemi Mars’tan gelebilir

  YALNIZCA DÜNYADAKİ LABORATUVARLAR GEREKLİ TEKNOLOJİYE SAHİP

  Fakat sadece Dünya üzerindeki laboratuvarlar, Mars’ın tarihi ve jeolojisi hakkında sonuçlar elde etmeye imkan sağlayacak gerekli tüm testleri gerçekleştirebilmek için gelişmiş ekipmanlara sahip.

  NASA’nın gezegen bilimi direktörü Lori Glaze, şu anda Mars’a taşıyamayacakları son teknoloji laboratuvar araçlarıyla çalıştıklarına dikkat çekti ve “Bu nedenle Mars’tan alınan örnekleri belki onlarca yıl boyunca inceleyerek yeni bilgiler edinmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ