27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Bayram’da yeni pik uyarısı

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, bayramda kurallara uyulmayıp, aşı olunmadığı taktirde yeni bir pik ile karşı karşıya kalabileceğimiizi belirtti.

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Birimi Öğretim üyesi ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde vatandaşların aşı yaptırmasının yanı sıra tedbirlere dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Özkan, bayram ziyaretlerinin azaltılmasına, beraber yemek yenilmesi durumundan farklı hanelerin farklı masalarda oturmasına dikkat etmek gerektiğini söyleyerek “Bayramda mutlaka dikkat etmeyi öneriyorum. Benim tavsiyem ziyaretleri az tutalım. Aynı haneden olan kişiler aynı masada yemek yemeli. Yine ziyaretleri yakın akrabalarımızla sınırlı kalmasını öneriyorum. Kapalı ev ortamında herkes aynı anda maskesini çıkarmamalı” diyekonuştu.

  Prof. Dr. Seçil Özkan

  ”KURALLARA UYMAZSAK YENİ BİR PİK YAŞARIZ”

  Prof. Dr. Özkan, delta ve delta plus varyantı ile Peru’da çıkan lambda varyantına dikkat çekerek, “Bayramda kurallara uymaz ve aşımızı da olmazsak virüs, dönem dönem değişime uğruyor yeni bir varyantla yeni bir pik yapabiliriz. Biz artık istiyoruz ki eylül- ekim gibi çocuklarımız okula gitsin, bizler normal yaşantımıza dönelim. Virüs ve bu salgın çok değişik. Yeni yeni literatür çıkmaya başladı. Yeni yeni bilgiler ediniyoruz. Hiçbir şey kesin değil. En büyük tavsiyem, korunmaya devam edelim” ifadelerini kullandı.

  ”MASKE YASAĞI DEVAM EDİYOR KALKMAMALI”

  Maske yasağının devam ettiğini ve kalkmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Seçil Özkan son olarak şunları söyledi: ”Açık havadaysak kişilerle aramızda 2 metre varsa ve çok kalabalık değilse etrafımız maskemizi çıkarabiliriz. Parkta yürüyüş ve koşu yaparken maske kullanmak çok zor. Kendimizi ve çevremizdekileri mutlaka korumamız gerekiyor. Otelde tatili geçiriyorsak kapalı mekana girdiğimiz an mutlaka maskemiz olması gerek. Otelde otururken de ailemizden olmayan kişilerle bu mesafe ve maskeye dikkat etmek gerekiyor. Plajda sık aralıklarla oturmuyorsanız maskeyi çıkarabilirsiniz. Denize girerken dea kalabalık ortamlardan uzak durarak yüzmek lazım. Otobüsle seyahatlerde zor ama maskeler çıkarılmamalı. Vatandaşlar bir şey yerken açık havada yemelerini öneriyorum. Seyahat sonrası lütfen sarılmayalım.”

  DSÖ’den kritik uyarı! Yeni dalga gelebilir!

  Dünyanın yeni kâbusu Delta Varyantıyla ilgili merak edilenler!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ