28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Bayramda şehirlerarası seyahat yasağı olacak mı? Kurban Bayramı’nda seyahat serbest mi?

  Yılın ikinci dini bayramı olan Kurban Bayramı için artık kısa bir süre kaldı. Kurban Bayramı arefe günü 19 Temmuz Pazartesi günü idrak edilecekken, Kurban Bayramı ise 20 Temmuz’da başlayacak ve 4 gün sürecek. Bayram tatilini değerlendirmek adına plan yapan vatandaşlar ise bayram boyunca bir yasak söz konusu olup olmadığını sorguluyor. Peki, bayramda şehirlerarası seyahat yasağı olacak mı? Kurban Bayramı'nda seyahat serbest mi?

  Kurban Bayramı öncesi vatandaşların seyahat planları hızlandı. Bayram tatilini farklı şehirlerdeki aileri, yakınları ve sevdikleri ile geçirmek için hazırlık yapan vatandaşlar, geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda olan seyahat kısıtlaması benzeri bir uygulamanın bu bayramda da olup olmayacağını merak ediyor. İşte, Kurban Bayramı’nda seyahat yasakları hakkında son gelişmeler ve resmi açıklamalar…

  Bu yıl, 19 Temmuz günü başlayan Kurban Bayramı 23 Temmuz günü son bulacak. Bu süre zarfında seyahat yasaklarının gündeme gelip gelmeyeceği vatandaşların kafalarında soru işareti oluşturdu.

  BAYRAMDA ŞEHİRLERARASI SEYAHAT YASAĞI OLACAK MI?

  Kurban Bayramı’nda herhangi bir sokağa çıkma ya da seyahat yasağı uygulaması hakkında resmi bir açıklama gelmedi.

  Bayram öncesi son kez toplanacak olan Bilim Kurulu ve Bakanlar Kurulu sonrasında kararın netleşmesi ve vatandaşlara ilan edilemesi bekleniyor.

  SAĞLIK BAKANI NE DEMİŞTİ?

  Geçtiğimiz günlerde aşılama süreci kapsamında açıklamalarda bulunan Fahrettin Koca, ”Bayram tedbiri olacak mı?” sorusuna, ”Şu an bayram için ekstra bir tedbir yok.” şeklinde yanıt vermişti.

  TOPLUM BİLİM KURULU ÜYESİNDEN ”BAYRAMDA YASAK” AÇIKLAMASI

  Toplum Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan, Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağını da içeren kısıtlamaların gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin açıklamalar yapmıştı.

  Prof. Dr. İlhan, şu an için Kurban Bayramı’na ilişkin kısıtlamanın öngörülmediğini söyledi. İlhan, ”Ortamların temiz hava ile havalandırılması, çok kalabalık ve kapalı yerlerde maske takılması ile birlikte aşının da hızlı gitmesi ile bir kısıtlama olmayacağını düşünmüyorum. Aşının yaygınlaşması ile birlikte bayram sonrasında vaka sayıları daha aşağı da gidebilir.” ifadelerini kullanmıştı.

  Bu yaz Türkiye’den yurt dışına seyahat nasıl yapılacak?

  65 yaş üstü ve 18 yaş altına seyahat yasağı var mı? Otobüse binebilir mi?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ