21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Başhekim Karagülle: Covid-19 artık gençlerin de hastalığı

  Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Karagülle, Covid-19 aşısı olmayan yaş gruplarının daha çok hasta olduğu bir dönemden geçildiğine dikkat çekti ve “Bu hastalık yaşlıların hastalığı değil. Bu hastalık artık gençlerin de hastalığı" ifadelerini kullandı.

  Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan risk haritasında 100 binde 605,85 vaka oranıyla ‘yüksek riskli’ iller kategorisinde bulunan Eskişehir’de vaka artışları hastanelerin doluluk oranlarına da yansıdı. Kentte, günlük 600’ün üzerinde pozitif vakanın tespit edilirken, 6 bin 575 kişi PCR testlerinin pozitif çıkmasına karşın herhangi bir semptom göstermediği için tedavilerini evlerinde

  Covid-19 tedavisi veren Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Yunus Emre Devlet Hastanesi ve Eskişehir Şehir Hastanesi’nde 147’si yoğun bakım, 30’u entübe olmak üzere 912 kişi tedavi görüyor. 2020 yılı mart ayından bu yana ise Covid-19 kaynaklı yaşamını yitirenlerin sayısı 870’i geçti.

  Aşıyla birlikte yoğun bakımdaki yaş profili değişti

  Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Karagülle, Covid-19 yoğun bakım servislerindeki yaş profilinin aşılamayla bilrlikte değiştiğini dile getirdi. Yoğun bakım servislerinde artık 40-60 yaş arası hastaların olduğunu belirten Karagülle, “Koronavirüs pandemisi başladığından bu yana bu dönemde birçok tedaviyi uyguladık. Bu tedavilerin bazılarında gerçekten çok başarılı sonuçlar elde edildi. Fakat bu pandeminin tamamen sonlandırılması, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de aşılanmanın tamamlanması ve aşılamanın başarısı ile oluşacağını hepimiz umut ediyoruz.

  Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Karagülle
  Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Karagülle

  Tabii ki biz dünyada en iyi aşılama yapan ülkelerden biriyiz. Aşı üretmememize rağmen bu konuda oldukça iyi durumdayız. Tabii ki bunun sonuçlarını da bu dönemde açıkça görmekteyiz. Daha önceki dönemlerde yoğun bakımlarda 65 yaş üzeri yaş grubu daha çok görürken, bu dönemde ise 65 yaş üzeri yaş grubun daha az oranda yoğun bakım servislerinde yattığını görüyoruz. Bunun tamamen aşının etkisi ile olduğunu düşünüyoruz. Çünkü aşılanmayan grupta daha çok hasta görüyoruz artık” ifadelerini kullandı.

  Aşılananlar hastalığı daha kolay atlatıyor

  Servislerdeki hastaların büyük çoğunluğunun aşılanmayan grupta yer aldığına ve aşılanan hastaların hastalığı daha rahat geçirdiğine dikkat çeken Karagülle, “Aşılanan grubun hastalığı daha kolay atlattığını, evde tedavi olarak geçtiğini görüyoruz. Zaten aşıya yönelik çalışmalar da bize bunu göstermekteydi.

  Başhekim Karagülle: Covid-19 artık gençlerin de hastalığı
  Başhekim Karagülle: Covid-19 artık gençlerin de hastalığı

  Yoğun bakım servisindeki bu hasta profilinin değişmesinin de aşıya bağlı olduğunu düşünüyoruz. Şu anda gördüğümüz de 40-60 yaş grubu arasında oldukça fazla hasta yoğun bakımlarımızda. Koronavirüs ile en çok ilgilenen hastanelerden birisi olarak vatandaşımıza şunu açık yüreklilikle ve rahatlıkla söylüyorum, bu hastalık yaşlıların hastalığı değil. Bu hastalık artık gençlerin de hastalığı.

  Şu an yoğun bakımlarımızda ve servislerimizde genç yaşta diyebileceğimiz hastalarımız diğer dönemlere göre oldukça fazla sayıda. Dolayısıyla gençlerin bu hastalığın önüne geçmesi için önlemlere mutlak uyumu gerekir. İnsanların ‘bana bir şey olmaz, bana bulaşmaz, Bu yaşlıların hastalığı’ gibi düşünüyorlarsa hata ediyorlar” şeklinde konuştu.

  En etkili yöntem tedbirlere uymak

  Sağlık çalışanlarının 1 yıldan fazla zamandır, hiç kimseni içinde bulunmak istemediği binada Covid-19’la mücadele ettiğini işaret eden Karagülle, “Bundan pişman mıyız? Değiliz. Biz her gün burada çalışmaya yine razıyız ancak vatandaşımızdan beklentimiz şu, şu anda bu hastalığı önlemedeki en önemli yöntem mesafe, maske ve temizlik kurallarına uymak. Yani önlemlere uymaktan daha etkili bir yöntem yok.

  Başhekim Karagülle: Covid-19 artık gençlerin de hastalığı
  Başhekim Karagülle: Covid-19 artık gençlerin de hastalığı

  Biz tedbirlere ne kadar çok uyarsak, bu hastalıktan o kadar hızlı kurtuluruz, sevdiklerimize o kadar hızlı kavuşuruz. Bizim sağlık personeli olarak vatandaşlarımızdan tek beklentimiz tedbirlere uymaları ve bir an önce bu hastalık boyutunu ortadan kaldırmak için bizlere destek olmalarıdır. Biz dün de çalışmaya hazırdık, bugün de çalışıyoruz, yarın da çalışmak için enerjimiz var. Vatandaşımızdan tek beklentimiz bu konuda bize destek olmalarıdır” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ