25.3 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Bakan Koca’dan kafe ve restoranlar için açıklama

  Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Koca, gündemdeki konulara dair bilgi verirken, aynı zamanda kafe ve restoranlarla da ilgili konuştu…

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gerçekleştirilen kritik Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Yüz yüze eğitimden aşı takvimine kadar pek çok konu hakkında bilgi veren Bakan Koca, kafe ve restoranların açılacağı tarihle ilgili olarak Mart ayını işaret etti.

  Bilim Kurulu toplantısı sonrasında konuşan Koca, 3758 örnekten 416’sının tüm genom sekansı incelendiğini ve 263 İngiltere, 23 Güney Afrika varyantı, 106 kökeni belli olmayan varyant tespit edildiğini söyledi.

  Bilim kurulunun tavsiyesinin kısıtlamaların hafifletilmesinde acele etmeden vaka seyrinin takip edilmesi yönünde olduğunu belirten Koca, tedbirlerin aynı korunma yollarının da aynı olduğunu vurguladı.

  Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uzun süredir kapalı olan restoran ve kafelerde bir gevşeme olup olmayacağı sorusuna da cevap verdi. Bakan Koca, bunu salgının seyrinin göstereceğinin altını çizdi.

  Koca, mart ayından itibaren, iller bazında vaka sayısına göre birtakım kısıtlamaları kaldırmak gevşetmek veya artırmak gerekebileceğini aktardı.

  Bu konuyu Bilim Kurulu’nun çalıştığını ifade eden Bakan Koca, önümüzdeki birkaç hafta içinde açıklamış olacaklarını söyledi.

  Bununla birlikte, bölgesel bazda iller bazında bazı kısıtlamaları gevşetmenin mümkün olabileceğini ve öneri olarak bunu sunacaklarını söyleyebileceğini ifade etti.

   

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ