-0.2 C
İstanbul
Salı, Ocak 25, 2022

  Bakan Koca’dan açıklama: Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Biontech ile yapılan anlaşma ile birlikte Türkiye’nin aşı sorunu kalmadığını belirtti ve 20 yaş üstü herkesin Haziran ayında aşılanacağını kaydetti.

  Sağlık Bakanı Koca, hafta başında gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamada bulundu. Prof. Dr. Uğur Şahin’in de video konferans yöntemiyle katıldığı açıklamada, Türkiye’ye 120 milyon doz Biontech aşısı geleceği belirtildi. Bu açıklamanın ardından Hürriyet’e konuşan Koca, 20 yaş üstü herkesin Haziran ayında aşılanacağını duyurdu.

  Bugüne kadar Türkiye’ye gelen aşılarda 2. Dozların yedeklemesi yapılıyordu. Yedek olarak bir süre tutulan aşılar sonrasında uygulanıyordu. Bakan Fahrettin Koca, haziran ayında gelmesi planlanan aşılarda böyle bir yedekleme yapılmayacağını kaydetti.

  BİONTECH’İN BİRİNCİ DOZU, %78 ORANINDA BİR KORUMA SAĞLIYOR

  “30 milyon aşıyı, 30 milyon kişiye yapacağız.” diyen Bakan Koca,  “BioNTech’in birinci dozu, %78 oranında bir koruma sağlıyor. O korumadan yararlanacağız. Bu bizim için önemli bir kazanım olacak. Böylece yaza daha güvenli girmiş olacağız” şeklinde konuştu.

  Bakan Koca, 2. doz aşının, 2. parti aşıların gelmesiyle yapılacağının altını çizdi. Yani ilk doz aşıyı yaptıranlar, temmuz ayında 2. dozu yaptırmış olacaklar. Ayrıca, Bakan Koca daha önce söylediği, “Haziranda 50 yaş üstü aşılanacak” ifadesini “Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak” olarak değiştirdi.

  Sinovac ve Sputnik ile de yapılan anlaşmalar olduğuna dikkat çeken Fahrettin Koca, “Oralardan gelecek aşılar var. O aşıları da bekliyoruz. Ama bugün öyle bir noktadayız ki Sinovac ve Sputnik hiç gelmese bile sorunumuzu çözmüş durumdayız” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ