0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  Bakan Koca ve Uğur Şahin’den açıklama: 4 ayda 120 milyon Biontech aşısı Türkiye’ye gelecek

  Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin online olarak katıldığı Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir açıklama yaptı. Bakan Koca açıklamasında120 milyon Biontech aşısının dört ay içerisinde Türkiye'ye geleceğini duyurdu.

  Saat 17.00’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında başlayan Bilim Kurulu toplantısına, Alman Biontech firmasının Türk ortakları Prof. Dr. Şahin ve Dr. Türeci çifti de misafir olarak katıldı.

  Toplantı sonrasında Bakan Koca ve video konferans yöntemiyle toplantıya katılan Prof. Dr. Şahin birlikte açıklama yaptı. Bakan Koca, tam kapanma döneminin ardından ilk Bilim Kurulu toplantısını gerçekleştirdiklerini, uzun bir aradan sonra günlük vaka sayısının 10 binin altına indiğini, bu düşüşün bundan sonra da devam edeceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

  27 Aralık’ta ilk Biontech anlaşmasını yaptıklarını hatırlatan Bakan Koca, “Ondan üç ay önce başlayan görüşmelerimiz olmuştu. Bu süreçte haftada en az 2 defa telefonla görüşmelerimiz oldu. 60 milyona, devamında 90 milyona, en son 120 milyon dozda anlaşma sizlerin yoğun gayret, efor ve çabanızla imzalanmış oldu” şeklinde konuştu.

  Bakan Koca ve Uğur Şahin'den açıklama: 4 ayda 120 milyon Biontech aşısı Türkiye'ye gelecek
  Bakan Koca ve Uğur Şahin’den açıklama: 4 ayda 120 milyon Biontech aşısı Türkiye’ye gelecek

  “AŞILARI TÜRKİYE’YE ZAMANINDA GETİRECEĞİZ”

  Burada konuşma imkanı olduğu için çok mutlu olduğunu dile getiren Prof. Dr. Şahin de, “Sayın Bakanın anlattığı gibi aralık ayından bu yana konuşuyoruz ‘Türkiye’ye aşıyı nasıl iletiriz’ diye. Aralık’ta ilk defa 1,5 milyonu konuştuk ve Sayın Bakanım sağ olsun her 2-3 haftada istediği dozları yükseltti. Bugün tamamı 120 milyon doz olarak imza attık ve çok mutluyum. Türkiye’ye haziranın ayı sonuna kadar 30 milyon doz getirmek istiyoruz. Temmuz-ağustos ve eylül ayında toplamda 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz. Son 2 haftada bizim ekipler yoğun çalıştı. Ne zaman, ne kadar aşı dozu verileceğini anlaştık ve Allah’ın izniyle zamanında biz de aşıları Türkiye’ye getireceğiz” ifadelerini kullandı.

  Bakan Koca ve Uğur Şahin'den açıklama: 4 ayda 120 milyon Biontech aşısı Türkiye'ye gelecek
  Bakan Koca ve Uğur Şahin’den açıklama: 4 ayda 120 milyon Biontech aşısı Türkiye’ye gelecek

  3. DOZ EN ERKEN 6 AY SONRA

  Şimdiye kadar aşıyı otuzdan fazla varyant üzerinde deneylediklerini belirten Prof. Dr. Şahin, “Bizim aşımız en çok mutasyonlara karşı güzel etki gösteriyor. Bu hafta içerisinde Hindistan mutasyonunu da deneyden geçirdik ve Hindistan varyantına karşı da bizim aşımız %25-30 civarında etki gösteriyor. Bu etki %70-75 oranında enfeksiyon korumasını bekliyoruz. Gelecek haftalarda daha çok bilgi edineceğiz. Enfeksiyonu geçirmiş olan kişilerde, bizim gördüğümüze göre ilk dozdan yüksek antikor oluyor. Bu yüksek antikorlar sanki iki aşı yapılmış kişiler gibi aynı oranda antikor oluşuyor. Onun için hastalığı geçirmiş olan kişiler için bir doz yeterli olabilir. 3. doz, en erken 6 ay sonra. Mutasyonlarla ilgili bir sorun görmüyoruz. Ama mühim olan vatandaşların zamanında aşı olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

  “TÜRK OLARAK ÇOK MUTLU OLDUM”

  Türkiye’de hem aşı üretmek hem de ar-ge çalışmaları yapmak istediklerini kaydeden Prof. Dr. Şahin,  “Biz Türkiye’ye aşıyı zamanında getirmek için gece gündüz çalışacağız. Türkiye’deki aşı kampanyasının çok çok uzman şekilde yapıldığını öğrendim. Bizim uzmanlar sizin ekibinizle birlikte çalışmalarında mükemmel bir çalışma olduğunu anlattı bana. Ben de Türk olarak çok mutlu oldum bundan, böyle güzel profesyonel bir çalışma olduğu için” dedi.

  Bakan Koca ve Uğur Şahin'den açıklama: 4 ayda 120 milyon Biontech aşısı Türkiye'ye gelecek
  Bakan Koca ve Uğur Şahin’den açıklama: 4 ayda 120 milyon Biontech aşısı Türkiye’ye gelecek

  İLK ÖNCELİĞİMİZ VAKALARDAKİ DÜŞÜŞÜ KALICI HALE GETİRMEK

  Yoğun devam eden aşılama çalışmalarıyla birlikte yaz aylarının daha güzel geçeceğini umduklarını kaydeden Bakan Koca,  “Aşının gelecek haftadan, 26 Mayıs tarihinden itibaren, haziranda 30 milyon eylülde 120 milyona tamamlanmak üzere Türkiye’ye geleceğini ve bütün vatandaşlarımızın da bunu beklediğini biliyoruz. Altyapı olarak da bu aşıyı günde bizim 1-1,5 hatta daha fazla milyon aşı yapabilme potansiyelimiz var, yeter ki elimizde aşı olsun. Eylül sonuna kadar bu tedarikin tamamlanacağı, ilk haziran ayı itibarıyla 6,1 milyona ilave 30 milyon aşının geleceğini hepimiz işittik.

  Bundan sonraki süreçte vatandaşımızı hızla aşılamak istiyoruz. Artık hastalığı tanıyoruz, tedavi protokolleri oturdu. Özellikle bundan sonraki süreçte ilk önceliğimiz vakalardaki düşüşü kalıcı ve sürekli hale getirmek olacak. Aynı zamanda bundan sonraki süreçte yasaklardan ziyade daha çok kişisel tedbirlerle ve yaygın aşılamayla bu dönemi sürdürmek istiyoruz. Normale dönmek için çaba sarf edeceğiz” ifadelerini kullandı.

  Bakan Koca ve Uğur Şahin'den açıklama: 4 ayda 120 milyon Biontech aşısı Türkiye'ye gelecek
  Bakan Koca ve Uğur Şahin’den açıklama: 4 ayda 120 milyon Biontech aşısı Türkiye’ye gelecek

  “11 MART’TAN İTİBAREN AŞIYLA ÖNÜMÜZÜ DAHA NET GÖRÜYORUZ”

  Artık yaygın aşılamayla beraber salgını gündemden çıkarmanın ana hedef olacağının altını çizen Bakan Koca, “Biz artık ilk vakanın açıklandığı 11 Mart’tan itibaren aşıyla birlikte önümüzü daha net gördüğümüzü söyleyebiliriz ve salgın öncesi döneme artık geçmek istiyoruz. Bunun için de vatandaşımızın aşı noktasında hassasiyet göstermesini ve bulabildiği aşıyı erken dönemde olmasını ve bununla birlikte de tedbirleri elden bırakmayarak bu dönemi geçirmesini özellikle hassasiyetle ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

  YERLİ AŞIDA FAZ-3 İKİ HAFTA İÇİNDE BAŞLAYABİLİR

  Yerli aşıda Faz-3 çalışmasının 2 hafta içerisinde başlayacağını tahmin ettiklerini kaydeden Bakan Koca, “Haziranın başında başlayacağını düşünüyorum. Bir taraftan siz üretim yapıyorsunuz, üretim yaparken bütün safhaların başarıyla tamamlanması gerekiyor. Bütün sonuçları olumlu olursa haziran başında biz Faz-3’e geçebileceğimizi düşünüyoruz. 3 tane aşımız daha var, 2 tanesi inaktif, 1 tanesi VLP aşısı. Orada da Faz-1 safhasındalar. Zannediyorum önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde orada da Faz-1 çalışmasının sonuçları görülerek başarılı olursa Faz-2 çalışmaları peyderpey başlamış olur” şeklide konuştu.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ