21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Bakan Koca: Biontech’in iki dozu arasındaki süre 6-8 hafta olacak

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada Biontech aşısının iki dozunun arasındaki sürenin 6-8 hafta olarak uygulanmasına karar verdiklerini duyurdu.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamada bulundu. Yeni dünya düzenine hazırlıksız ve sert bir geçiş dönemi yaşandığına dikkat çeken Bakan Koca, “İş yapma usullerinden sevdiklerimize temas etme halimize kadar her alanda yeni bir düzene geçiş sancısı yaşadık. Sevdiklerimizi kaybettik. Sevdiklerimizi korumak için onları görmemeyi göze aldık. Bu çok yıpratıcı süreç beklenenden uzun sürdü.

  Ülkemizde kayıpların ve vaka sayılarının artmasını durdurmak için bir kez daha kısıtlamaları sıkılaştırdık. Umarım ödediğimiz bu bedel, bu salgından tamamen kurtulmamıza fayda sağlar. Kısıtlamaların işe yaraması da tamamen hayatımızdan çıkması da onlara ne kadar uyacağımızla ilgili.

  Eğer bir defada bu hastalıktan ve kısıtlamalardan kurtulmak istiyorsak hep birlikte kısıtlama ve tedbirlere uymalıyız. Bunun ne kadar zor bir talep olduğunun farkındayım. Aşı programı ile toplumsal bağışıklığı elde etmeden eski günlerimize dönmek kolay olmayacak. Bu süreci kısaltmak için yapmamız gereken kısıtlama ve tedbirlere uymaktır” şeklinde konuştu.

  Sputnik V aşısından altı ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşma imzalandı

  Aşı tedarikinin iki ay için güçleştiğini fakat sonrasında aşı bolluğu beklendiğini belirten Bakan Koca, “Aşı üreticisi sayısı her geçen gün artmaktadır. Üretilen aşıların üretim kapasiteleri de artıyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde 2 aşı kullanıma girdi. 3. olarak ise Sputnik V aşısının acil kullanım onayı için son aşamaya gelindi ve aşı tedariki için bir anlaşma da yapıldı. Türkiye, Sputnik V aşısından altı ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşmayı imzaladı. İlk sevkiyat mayıs ayı içinde gerçekleşecektir. Aynı zamanda bu aşının ülkemizde üretilmesi için de teknoloji transferi yapılacaktır.

  Haziran ayı ile birlikte Biontech aşısının da teslim alınan miktarı 30 milyon dozu geçmiş olacak. Bugün yaptığımız Bilim Kurulu toplantısında aşıyı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin Hocamızın da görüşünü alarak Biontech aşısının 2 dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6-8 hafta olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Sinovac için ise zaman zaman sevkiyatta yavaşlamalar yaşansa da artan kapasite ile birlikte elimize ulaşan doz miktarı da artacak. Ayrıca diğer aşı üreticileri ile de anlaşma zemini ve erken teslimat konularında görüşmeler devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

  Yerli inaktif aşımızın Faz-2 denemelerini tamamladığını belirten Bakan Koca, “Sonuçların değerlendirilmesini takip eden önümüzdeki birkaç gün içinde Faz-3 denemelerinin hazırlıkları başlayacaktır. Bu yaygın kullanım öncesi son aşamadır. 2. inaktif aşımız ise Ankara Şehir Hastanesi Klinik Araştırma Merkezinde Faz 1 aşamasına başlamış ve ilk gönüllülerinin aşılanmasını tamamlamıştır.

  Faz 1 çalışması devam eden bir diğer aşı adayımız olan virüs benzeri parçacık aşısı ise ilk gönüllülerinin tamamını aşılamış durumdadır. Mayıs ayı sonunda Faz 2 çalışmasına geçilmesi hedeflenmektedir. Intranazal uygulanacak aşı adayımız için ise Faz 1 çalışması için araştırma ürünü üretilmiştir. Gerekli testler tamamlandıktan sonra Faz 1 çalışmasına başlanacak. Adenövirüs temelli Vektör aşı adayımız ise üretilmiş ve Faz 1 aşamasına ulaşmıştır.” Şeklinde konuştu.

  İstanbul’da 5 kişide Hindistan varyantı tespit edildi

  Aşı çalışmalarının etkinliğini ve salgının seyrini yakından ilgilendiren başka bir konunun mutasyonlar olduğunu belirten Bakan Koca “Mutasyonlar rNA virüsleri için beklenen bir durumdu. Virüsle mücadeleyi zor hale getiren de budur. Bugün dünya genelinde karşılaşılan onlarca mutasyon varyant türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları baskın hale gelerek hızla yayılırken bazıları sınırlı yayılım göstermektedir.

  Virüsün kendisini değiştirerek yeni formlara girmesi ömrünü uzatsa da bunun bir sonu var. Bu mutasyonlar virüsün de hasta etme kabiliyetini sınırlayacak. Şu an ülkemizde en çok görülen mutasyon türü İngiltere varyantıdır. Bunun yanında Güney Afrika ve Brezilya varyantları da görülmüştü. Son olarak İstanbul’da 5 vatandaşımızda Hindistan varyantı da gözlendi. Ülkemizde bu varyant ilk kez görüldü ve vakalar izolasyon altında takip edilmektedir.

  İçinde bulunduğumuz dönemin salgının kontrol altına alınması ve yaygın aşılanmadan önceki son kısıtlama olmasını temenni ediyorum. Bu temennimin gerçekleşmesi için bu dönemi iyi değerlendirmeli ve sorumlu davranarak kısıtlama ve tedbirlere uyumlu hareket etmeliyiz. Sözün gücünün azaldığının farkındayım ama sizin gücünüzden hiç endişem yok. Çok direndiniz, çok mücadele ettiniz ve yoruldunuz. Sizlerden ricam bir seferberlik hali ile mücadeleye katılmanızdır. Bu mücadelenin galibi bizler olacağız. Ramazan Bayramını huzurla karşılamak için birlikte mücadele edelim” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ