28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Bakan Koca: Aşıda yeni uygulamalarımız olacak

  Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, istenilen ivmeye ulaşmak için iller için yeni uygulamalar olacağını söyledi.

  Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında telekonferans aracılığıyla toplandı. Ana gündemi aşı olan toplantı sonrası Bakan Koca açıklamalarda bulundu.

  İşte Koca’nın açıklamalarından satırbaşları:

  Bazı illerimiz aşı programına uyumda tamda istediğimiz noktaya yaklaşıyor. Bazı illerimiz ise geriden takip ediyor. Bu tatlı bir rekabete dönüşmeli. Herkes bir an evvel aşısını olmalı.

  Aşılamada istediğimiz ivmeye ulaşmadığımız illerimiz için yeni uygulamalarımız olacak. Ülke genelinde kapsamlı bir program uyguluyoruz. Bu programı daha dinamik hale getireceğiz.

  Aşı üreticileri Covid-19 salgınında milyarlarca dolar kazandı
  Aşı üreticileri Covid-19 salgınında milyarlarca dolar kazandı

  “BUGÜN GÜNDEM ARTIK SALGIN DEĞİL”

  Yeni varyantlardan, mutasyonlardan haberler gelmeye devam edecek. Bu konunu gündeminizde yer almasına, sizleri umutsuzluğa sürüklemesine müsaade etmeyin.

  Bugün gündem artık salgın değil. En yüksek aşılanma oranıdır. Hastalığı geçirmiş olan vatandaşlarımız için aşı olma süresinin üç ay olduğunu geçen hafta belirtmiştim. Hastalığı geçirmiş ve üzerinden üç aydan uzun süre geçmiş vatandaşlarımız aşılarını olabilirler. Hastalığı zaten geçirmiş olan kişiler de hatırlatma aşısının yeterli olacağı bilim kurulumuzca değerlendirilmiştir.

  AŞI SERTİFİKASI

  Üçüncü doz aşı ile inaktif aşı olan 50 yaşından büyük vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız üçüncü doz aşılarını istedikleri aşı ile olabilirler.

  Gündeme gelen bir konu ise aşı sertifikasıdır. Bakanlığımız tüm ülkeler ile görüşerek karşışlıklı sertifika anlaşması imzalamaktadır. Anlaşma imzalanan ülkelerde aşı sertifikalarımız karşılıklı olarak tanınıyor. Bunlar aşı türlerinden bağımsız olarak tanınmaktadır. Benzer şekilde hastalığı geçirmiş oaln ve tek doz aşı oaln vatandaşlarımızda aşı sertifikalarını e-Nabız ve Hayat Eve Sığar uygulamalarından oluşturabilirler.

  Gelişmiş ülkelerin birçoğunda aşı yazılı kağıtlarda tutulmaktayken, ülkemizde uygulama anında tüm dijital platformlarda aşılar kayıt altında tutuluyor. Anlaşma yaptığımız ülkelerin bu entegrasyonu sağlamalarını bekliyoruz. Bu konuda lider ülkelerden biri olduğumuzu bilmenizi istiyorum.

  Norveç’te aşı olan 450 kişiye virüs bulaştı!

  ”Ölenlerin tamamı aşı olmayan kişiler”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ