20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Bakan Koca açıklamıştı: Aşılamada o uygulama bugün başladı!

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın daha önce duyurduğu yerinde aşı uygulaması bugün bazı noktalarda başladı.

  Fahrettin Koca TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Koca 1 Temmuz’da başlayacak normalleşme ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

  GAZETE YASAĞI KALKACAK

  Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kuaför, kafe, restoran gibi iş yerlerinde gazete bulundurma yasağının 1 Temmuz itibarıyla kalkacağını söyleyen Koca, “Bilim Kurulu bununla ilgili düzenlemeyi geçen cuma günü yaptı ama 1 Temmuz’dan geçerli olacak” dedi.

  24.00’TEN SONRA DA MÜZİK

  Bakan Koca, kamuoyunda ve sosyal medyada tepkiye neden olan eğlence mekanlarına saat 24.00’ten sonra getirilen müzik yasağına ilişkin soruyu ise şöyle cevapladı: “Biz bütün kısıtlamaları kaldırmak istiyoruz. Bu yasak da kalkacak.”

  Aşılar kalp iltihabına mı yol açıyor?

  YENİ UYGULAMA BAŞLADI

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın duyurduğu yeni uygulama bugün başladı. İstanbul Harem Otogarı’nda yerinde aşı uygulamasıyla vatandaşlar aşılarını oldu.

  Üsküdar İlçe Sağlık Müdürlüğü mobil aşı ekipleri, otogarın girişinde aşı uygulama bölgesi oluşturdu. Bu kapsamda, anons yapılan otogarda, uygulamayla ilgili vatandaşlar bilgilendirilerek aşıya davet ediliyor.

  Aşı olmak isteyen vatandaşlar, otogar çalışanları ve otobüs şoförleri onay formu düzenlenerek sisteme girişleri yapıldıktan sonra SinoVac ya da BioNTech aşılarından herhangi birini olabiliyor. Vatandaşlardan aşıdan sonra bir süre istirahat etmeleri isteniyor.

  İkinci doz aşısını otogarda yaptıran 58 yaşındaki Mesut Çakır, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yerinde aşı uygulamasından memnun olduğunu belirtti. Herkese aşı olmasını tavsiye eden Çakır, “Hastaneden randevu alacaktım. Gerek kalmadı. Böyle bir uygulama için teşekkür ederim.” dedi.

  DSÖ’den çağrı: Çocukları aşılamayın, aşıları bağışlayın
  DSÖ’den çağrı: Çocukları aşılamayın, 

  MARİNADA AŞI UYGULAMASI

  Muğla’nın Bodrum ilçesindeki bir marinada gerçekleştirilen ‘yerinde aşı uygulaması’, halktan yoğun ilgi gördü. Marinada kurulan aşı uygulama noktasına gelip aşılarını yaptıranlar, sunulan hizmetten dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.

  YERİNDE AŞI UYGULAMASI KOLAYLIK SAĞLADI

  Restoranda çalıştığını belirten Berk Soyal (19), aşı için hastane yerine marinadaki aşı uygulama merkezine başvurmalarının kendilerine büyük kolaylık sağladığını belirterek, “Turizm sektöründe çalıştığımız için aşı olmamız gerekiyordu. Hastaneler çok yoğun olduğu için sıra alamamıştık. Şimdi aşı ayağımıza geldi, ben de bu fırsatı değerlendirdim ve aşımı oldum” dedi.

  İKİ DOZ ARASI 4 HAFTAYA DÜŞEBİLİR

  Bakan Koca, COVID-19 aşısında iki doz arasındaki sürenin kısaltılmasıyla ilgili şunları söyledi: “6 haftaya uzatmayı Uğur Hoca ile görüşerek karar vermiştik. Özellikle vatandaşlarımıza erken dönemde 1’er aşıyı yapmak istemiştik. Şu dönemde elimizde yeterli aşı var. Yarın Bilim Kurulu’nda gündem konularından biri de bu olacak. 6 haftanın 4 haftaya çekilip çekilmeme durumu dahil olmak üzere özellikle hatırlatma dozu; 60 yaş üstü vatandaşımıza ve sağlık çalışanlarımıza bunun uygulanıp uygulanmaması gerektiği de Bilim Kurulu’nun gündemi olacak.”

  26 İLDE 224 DELTA VARYANTI

  Türkiye’de görülen Delta varyantına ilişkin de açıklamalar yapan Bakan Koca, “Delta plus yok; ama delta varyantı artıyor. Geçen hafta 16 ilde 138 varyant vardı. Bu sayı, 26 ilde 224’e çıktı, bunun 134’ü İstanbul’da” bilgisini verdi.

  Bayramda koronavirüs aşısı yapılacak mı?
  Bayramda koronavirüs aşısı yapılacak mı?

  “4 KİŞİDEN 1’İNİN AŞISI TAMAMLANDI”

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından “Her 4 kişiden birinin aşısı tamamlandı. Çift doz aşısı yapılanların sayısı bugün öğle saatlerinde 15 milyona ulaştı. 18 yaş ve üstü nüfusumuzun yüzde 25’i artık aşılı. Salgına karşı gücümüzün artması oranın yükselmesine bağlı. Aşımızı yaptıralım.” ifadelerini kullandı.

  Covid-19 aşısının yan etkileri neler? Aşıdan önce-sonra ağrı kesici kullanılmalı mı?

  Kadınların korkulu rüyası: Sistemik Lupus

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ