22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Bakan Koca açıkladı: Haziran sonuna kadar 40 yaş üstü herkes aşılanacak

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada Haziran sonuna kadar 40 yaş üstündeki herkesin aşılanacağını söyledi. Bakan Koca ayrıca “Vaka ve ölüm oranlarında tedbirler etkili olmazsa ramazandan sonra daha sert tedbirler alınacak" uyarısında bulundu.

  Ramazan ayı içinde hayata geçirilen iki haftalık kısmi kısıtlama kararlarına ilişkin Hürriyet gazetesinin sorularını cevaplayan Bakan Koca, Haziran ayı sonuna kadar 40 yaş üzeri herkesi aşılamayı hedeflediklerini belirtti.

  Şu anda BioNTech, Sinovac ve Sputnik de dahil olmak üzere aşı diplomasisini hızlandırdıklarını ifade edern Bakan Koca, “Toplumsal bağışıklığı arttırmak amacıyla yerli aşı çalışmalarında da son aşamaya geldik. Alınan tedbirlerle birlikte haziran ayında vaka ve ölüm sayılarında gözle görülür gerileme bekliyoruz” diye konuştu.

  Sert tedbirler alınabilir

  Uygulanan tüm tedbirlere rağmen vaka ve ölüm sayılarında bir düşüş yaşanmadığı takdirde haziran ayında daha sert tedbirler almak zorunda kalacaklarına işaret eden Bakan Koca, “Yerli aşıda faz-3 çalışmalarına geçiyoruz. İki ya da üç hafta sonra bu süreci de bitirmiş olacağız. Eylül ayında da aşılamaya başlarız. Nazal aşıda da en fazla üç haftalık süreç var önümüzde.” ifadelerini kulandı.

  Sağlık çalışanlarının yüzde 14’ü aşı yaptırmadı

  Sağlık çalışanlarının %14’ü, 65 yaş üzerinin ise %23.6’sının hala aşı yaptırmadığını aktaran Bakan Koca, Randevusuna gitmeyenler sebebiyle aşıların çöpe gitmediğini kaydetti. Aşı yaptırmayanların ikna edilmesi ve aşı olmalarını sağlamak için ikna ekibi kuracaklarını belirten Bakan Koca, “Aile hekimleri öncülüğünde aşı hakkı olup da aşısını yaptırmayanların evlerine gidilerek, aşı olmaları konusunda tavsiyede bulunacağız, teşvik edeceğiz. Böylece aşılarını yaptırmayanların neden aşı olmadıklarını öğreneceğiz” dedi.

  Aşının önemi ve koruyuculuğu anlatılacak

  İkna ekipleri, aile hekimleri öncülüğünde aşı hakkı olup da yaptırmayanların evlerine giderek tavsiyede bulunacak. Aşılarını yaptırmayanlara aşı olmamalarının sebepleri sorulacak. Tereddütü olanlara aşının önemi ve koruyuculuğu hakkında bilgi verilecek. Bu çalışmayla toplumda aşı yaptıranların oranının artırılması hedefleniyor.

  Türkiye’de Covid 19 araştırması: Her 3 kişiden 1’i Covid 19’a karşı bağışıklık kazandı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ