28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Bakan Koca açıkladı: Aşı olanlarda hiç entübe yok

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı yapılanların arasında hiç ölüm vakası yaşanmamakla birlikte, tek bir kişinin bile entübasyona ihtiyaç duymadığını açıkladı.

   

  Sağlık çalışanları başta olmak üzere ilk doz aşıları uygulanan yaklaşık 2 milyon kişinin ikinci doz aşı uygulamalarına başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da ilk doz aşılama sonuçlarıyla ilgili verileri kamuoyu ile paylaştı.

  Ölüm vakası yaşanmadı

  Yeni Şafak’a açıklama yapan Koca, şu ana kadar aşı olup, üzerinden 10 gün geçtikten sonra entübe olan tek bir kişi dahi olmadığını aktardı. Kullandıkları aşının, virüse yakalananların ‘ağır hasta’ durumuna gelmesini önlediğini belirten Bakan Koca, Sinovac’ın, virüsün mutasyona uğramış halinden en az etkilenen aşı olduğunun da altını çizdi.

  Şu ana kadar yan etkilerin beklediklerinden daha az olduğunu aktaran Fahrettin Koca, “Aşılamaya bağlı ağır bir durum ya da herhangi bir ölüm vakası yaşanmış değil” ifadesini kullandı.

  Bilim Kurulu üyeleri de 14 Ocak’ta başlayan aşı uygulamasının ilk sonuçlarını değerlendirdi.

  Yan etkileri takip eden alt birimler var

  Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, Bakanlıkta aşının yan etkilerini yakından takip eden bir alt birim olduğunu ve incelemeler sonucunda önemli bir yan etkinin olmadığını aktardı.

  Aşıdan sonra korona kapanlarda bile hastalığın hafif geçtiğini belirten Turan, inaktif aşıyı verdikten sonra, vücudun bağışıklık yanıtının yukarı doğru bir eğim göstermiş olduğunu aktardı.

  Turan. “Tabii ki istenen etkinin oluşması için ikinci dozun yapılması önemli. Mutasyonlu virüse karşı inaktif aşıların, kesin olmamakla birlikte, diğer tür aşılara göre bir miktar daha fazla koruyuculuk sağlayabileceği de yayınlarda görülmekte.” dedi.

  “Yan etkiler ihmal edilebilir düzeyde”

  Bilim Kurulunun diğer bir üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay ise kendi hastanelerinde, küçük gruplarda izlemeleri olduğunu belirtti. Orada da aşının yan etkisi ihmal edilebilir düzeyde olduğunu aktaran Okyay, aşının baş ağrısı ve kolda ağrı gibi yan etkileri görüldüğünü aktardı.

  Sağlık Bakanlığı’nın da önümüzdeki günlerde yan etkilerin tamamını açıklayacağının altınız çizen Okyay, “Taşıma kolaylığı olan bir aşı. Bende de çok az baş ağrısı oldu. Çevremde aşı olup ‘sorun yaşadım’ diyen olmadı. Ancak şunu unutmamalıyız. Aşı önlemler paketinin sadece bir ögesi. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına kesinlikle uyulmalı. Nüfusumuzun büyük bölümü aşılanana kadar dikkat edilmeli.” İfadelerinin kullandı.

  Kaynak: CNN Türk

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ