11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Bakan Koca: 4.5 milyon BioNTech aşısı gelecek

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından BioNTech aşısı ile ilgili detayları aktardı, Mart ayı sonunda kadar 4,5 milyon aşı geleceğini söyledi.

  Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşısı ile ilgili gelen sorulara da cevap verdi. BioNTech aşılarının ne zaman geleceği sorusunun üzerine Bakan Koca, ilk etapta gelen BioNTech aşı miktarının 800 bin olacağını söyledi. Koca’nın açıklamasına göre, bu aşılar 10 gün içinde gelmiş olacak.

  Bununla birlikte, Bakan Koca toplamda 4,5 BioNTech aşının da Mart ayı sonuna kadar gelmesinin planlandığını aktardı. Koca “Faz-3 çalışması ile ilgili Serhat Hocam burada, Bağımsız Kurul olduğu için biliyorsunuz bizimle ilgili değil, Serhat Hocamlar ne zaman açıklarsa biz de o zaman duymuş olacağız.” Dedi.

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal da faz-3 çalışmaları için konunun kendileriyle ilgili olmadığını, çalışmada bağımsız bir bağımsız grup daha bulunduğunu belirtti. Ünal “Data temizliği denen iş yapılıyor şu anda. 10 bin 250 kişiyle çalışma kapatıldı. Plasebo koluna gelenlerin iki aşılarının az bir kısmı kaldı onlar da tamamlanıyor. Bu hafta sonu bütün data her şeyiyle tekrar gözden geçirilecek. Önümüzdeki hafta içerisinde basınımız aracılığı ile sonuçları paylaşırız inşallah ve hemen peşinden de zaten bir dergide yayınlanmak üzere hazırlığımızı yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

  Sputnik ile ilgili ayrı bir hazırlık devrede

  Fahrettin Koca’ya, Türkiye’de toplamda kaç doz aşı olduğu ve anlaşması imzalanan 130 milyon doz aşının ne zaman geleceği de soruldu.

  Koca, 24 Kasım’da Sinovac ile sözleşme yaptıklarını, devamında da 50 milyon doz için yapıldığını söylediğini ve 100 milyon doz için sözleşme yapıldığını aktardı. İlave olarak BioNTech ile ilgili 4,5 milyon doz mart sonu olmak üzere sözleşme yapıldığını belirten Bakan Koca,  104,5 ama 4,5 milyon 30 milyona kadar opsiyonel onu marttan sonraki dönemde artırmak için Uğur Hoca ile birlikte yakın iletişimde olduklarını ve gayret içinde olacaklarını ifade etti.

  Bunun dışında Sputnik ile ilgili Türkiye’de toksikolojisi başladığına değinen Bakan Koca, üretim dahil olmak üzere bunu gerçekleştirecek firmanın bütün hazırlıklarını yaptığını söyledi. “Onunla ilgili de ayrı bir hazırlığımız devrede. diyen Koca, “Yani Rus aşısının Türkiye’de üretimi ile ilgili ayrıca bir çalışmamız ama öncelikle toksikolojinin bitmesi, o da başladı.”

  “Yakın takip içindeyiz”

  Bakan Koca, AstraZeneca ile ilgili de görüşmelerin başından beri devam ettiğini bildirdi ve bugünlerde daha yoğun bir şekilde yakın görüştüklerini, onunla da ilgili önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde bir ön sözleşme imzalanabileceğini ifade etti. Bakan Koca, “Orada da yakın takip içindeyiz ama bizim için önemli olan nisan, en geç mayıs ayında bu aşılama sürecini tamamlayabilir olmak. Bu süreci derken, özellikle 20 yaş üstü nüfusumuz belli, bizim toplamda şu an nisan, en geç mayıs ayı sonuna kadar 105 milyon doz aşıya erişeceğimizi biliyoruz.” dedi.

  BioNTech ve AstraZeneca ilavesi dışında söylediğine dikkat çeken Bakan Koca, şu an net, kesin olan 105 milyon için söylediğine dikkat çekti ve en geç mayıs sonuna kadar bunun olacağını düşündüklerini belirtti. Bunun 52,5 milyon insanın aşılanması demek olduğuna dikkat çeken Bakan Koca, bunun da zaten aşılanabilecek olan toplam belli bir yaşın üzerindeki insanın 20 yaş üzerindeki bir kısmı geçirdiği için olmayacağını ve toplamda bakıldığında 52,5 milyon insanın, 20 yaşın üzerinde herkesi yapabilir duruma gelmiş olacaklarını ifade etti. Bakan Koca, en geç mayıs ayına kadar bitirmek istediklerini, hazirana gelmeden bu sayıyı yakalamak istediklerini dile getirdi.

  Kaynak: CNN TÜRK

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ