19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Bakan Koca: 1 milyon 100 bin sağlık çalışanın aşılaması 45 günde tamamlandı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de yaklaşık 1 milyon yüz bin sağlık çalışanının aşılamasının 45 gün gibi kısa bir süre içinde tamamlandığını söyledi.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 konulu brifing toplantısına online olarak katıldı. Bakan Koca, Türkiye’deki sağlık çalışanlarının aşılamasının 45 günde tamamlandığını aktardı.

  1 milyon 100 bin sağlık çalışanın aşılaması 45 günde tamamlandı

  Bakan Koca, DSÖ Genel Direktörü’nün, sağlık çalışanlarının dünyayı kurtardığı, şimdi dünyanın görevinin de sağlık çalışanlarını korumak olduğu yönündeki paylaşımına atıfta bulundu.

  DSÖ Genel Direktörü’nün tüm dünyadaki sağlık çalışanlarının çok kısa zaman içinde Covid-19 aşısına erişmesi gerektiğinin altını önemle çizdiğini belirten Bakan Koca, bu çağrıya içtenlikle katıldığını ifade etti. Aynı bakış açısıyla Türkiye olarak, yaklaşık 1 milyon yüz bin sağlık çalışanın aşılamasının 45 gün gibi kısa bir süre içinde tamamlandığının altını çizen Bakan Koca, “Her ne kadar şu anda aşı üreten ülkeler arasında yer almasak da temin ettiğimiz aşıların bir kısmını sağlık çalışanları için kullanılmak üzere farklı ülkelerle paylaştığımızı da eklemek isterim.” dedi.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm sağlık çalışanlarının tüm insanlık için çalıştığına dikkat çekti; “Bizlere düşen bir başka görev, aşıya sağlık çalışanlarının erişiminin güçlü bir savunuculuğunu yapmaktır. Türkiye olarak, aşı üreticisi ülkeler ile erişim sorunu yaşayan ülkeler arasında diplomatik köprüler kurarak, kolaylaştırıcı rolü üstlendiğimizi belirtmek isterim.

  Bu girişimlerden sonuç almaya başladığımızı memnuniyetle ifade etmeliyim. Türkiye’nin yerli aşı üretim çalışmaları çok hızlı bir şekilde devam etmektedir. Kısa sürede kendi aşımızı üreteceğimize inanıyoruz. Emin olunuz ki aşı üreticisi ülkelere tarafınızdan yapılan çağrı, bu gelişmeyle birlikte, Türkiye’de karşılığını bulacaktır” ifadelerini kullandı.

  Taburcu edilen Covid-19 hastaları aylar sonra hayatını kaybetti

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ