19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Aynı flütü kullanan 5 öğrencinin ailesinden 14 kişi koronavirüse yakalandı

  Samsun'daki bir okulda aynı flütü kullanan 5 öğrencinin ailesinden 14 kişide Covid-19 tespit edildi.

  Samsun’da 5 çocuk okulda aynı flütü kullandılar. Sonrasında ise bu 5 çocuğun ailesinden 14 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı.

  Koronavirüsle mücadele kapsamında okullar uzaktan eğitim sistemine geçmişti ancak alınan kararlar doğrultusunda okullarda 1 Mart’tan itibaren yüz yüze eğitime başlandı. Bununla birlikte yüz yüze devam eden eğitimde seyreltilmiş model ile öğrenciler haftanın belirli günlerinde okullara gitmeye başladı

  Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan risk haritasına göre ‘çok yüksek riskli’ il sayısı 17’den 58’e yükseldi. OMÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asuman Birinci de hem vakaların artış hızı hem de Samsun’da yaşanan ortak kullanılan flüt sonrası oluşan pozitif vakalarla ilgili bir değerlendirmede bulundu.  Vaka artışlarında öğrencilerin önemli bir faktör olduğunu belirten Birinci, bulaş konusunda öğrencilere eğitim verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

  Prof. Dr. Asuman Birinci
  Prof. Dr. Asuman Birinci

  Samsun’da vaka sayılarının arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Asuman Birinci, artışın faktörlerinden birinin de okulların açılması olduğunu kaydetti. Çocukların yayılımda çok önemli bir etken olduğunun altını çizen Birinci, Karadeniz Bölgesi’ndeki bir şehirde 5 çocuk, aynı flütü kullandığını, sonrasında da aileleri de olmak üzere toplam 14 kişi koronavirüse yakalandığına işaret etti. Bir çocuğun masumca ‘ben flütü silmiştim’ dediğini ancak birçok kişiye virüs bulaştığına dikkat çeken Birinci, hastalığın yayılımında çocukların çok etkili olduğunu bu konuda çocuklara eğitim verilmesi gerektiğini vurguladı.

  “İnsanlar kendilerini koruyor fakat torunlarıyla ve çocukları ile görüşmeye devam ediyorlar.” diyen Prof. Dr. Asuman Birinci, “Aynı evde yaşamayan herkes birbirlerine karşı risk faktörü. Bir anneanne ve dede, ‘pandemi boyunca hiç kimse ile görüşmemiştik, sadece kızımız ve oğlumuz gelmişti’ diyor.

  Dede torununu kucağına alıyor ve severken torunu hapşırıyor. Şimdi dede ve anneanne pozitifler. Bulaş konusunda çocuklara eğitim verilmesi ve öğretmenlerimizin de bir an önce aşılanması lazım. Normal hayatımıza bir şekilde geçmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

  Ne kadar erken test yapılırsa bulaşın da o derecede önleneceğini belirten Prof. Dr. Asuman Birinci, kasım ve aralık ayında çok büyük bir pik yaşandığını hatırlattı. Şu günlerde kasım ve aralık kadar olmasa bile vaka sayılarının giderek arttığına işaret eden Birinci, kasım ve aralık ayında Samsun’da 2 laboratuvar varken, şu an 10 laboratuvar olduğunu aktardı. “Testlerimiz çok kısa süre içerisinde çıkıyor. Şikayetlerimiz varsa istediğimiz bir merkeze gidip vakit kaybetmeden test yaptırmamız gerekiyor. Ne kadar erken test yaptırırsak, yayılımı o kadar önlemiş oluruz” dedi.

  Taburcu edilen Covid-19 hastaları aylar sonra hayatını kaybetti

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ