19.8 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Avrupa kapılarını aşı şartıyla açacak! BioNTech yaptıran gidecek, Sinovac ve Sputnik V bekleyecek

  Avrupa Birliği dışındaki ülkelerin vatandaşların, zorunlu haller dışında da Avrupa’ya seyahat edebilmelerinin yolu açılıyor. AB Komisyonu’nun önerisinin kabul edilmesi halinde EMA ve DSÖ’nün onayladığı aşıları yaptıranlar AB’ye turistik amaçlı seyahat edebilecekler.

  Hürriyet’ten Güven Özalp’in haberine göre; aşılama sürecindeki olumlu gelişmelerin ve bu durumun salgın üzerinde yarattığı olumlu etkiyi değerlendiren Avrupa Birliği, üçüncü ülkelerden yapılacak zorunlu olmayan seyahatlere yönelik kısıtlamaları gevşetme hazırlığında. AB Komisyonu, koronavirüsle mücadele çerçevesinde aşı olmuş üçüncü ülke vatandaşlarının Birlik ülkelerine seyahatlerine izin verilmesi önerisinde bulundu. AB ülkelerinden bu öneriye olumlu yanıt gelirse Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) onayladığı veya Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) acil kullanım listesinde bulunan aşılardan yaptıranlar zorunlu haller haricinde de AB’ye seyahat edebilecek.

  AŞI ŞARTI NASIL OLACAK?

  AB dışındaki bir ülkeden AB’ye seyahat etmek isteyen bir kişinin her iki doz aşısını da seyahatten 14 gün önce tamamlamış olması gerekiyor. Henüz aşı yapılmayan çocuklar ise aşıları yapılmış anne babalarıyla seyahat edebilecek fakat seyahatten en geç 72 saat önce yapılmış testin sonucunun negatif olması koşulu aranacak.

  HANGİ AŞILAR KABUL EDİLİYOR?

  Avrupa İlaç Ajansı onaylı aşılar otomatik olarak kabul edilecek. AB ülkeleri, talep etmeleri halinde DSÖ’nün acil kullanım listesinde bulunan aşıları da kabul edilen aşılar listesine ekleyebilecek. EMA bugüne kadar Moderna, BioNTech/Pfizer, Johnson&Johnson ve AstraZeneca aşılarına onay verdi. Curevac, Rus Sputnik V ve Novavax aşılarının ön değerlendirme süreçleri ise devam ediyor.

  Covid-19 aşısı sonrasında yapılması gerekenler
  Avrupa kapılarını aşı şartıyla açacak, BioNTech yaptıran gidecek, Sinovac ve Sputnik V bekleyecek

  DİĞER KRİTERLER NELER?

  Seyahatin başlangıç noktası olan ülkedeki salgının durumu da seyahat kritik öneme sahip. Ülkedeki veriler kötü olsa bile onaylı aşıları yaptıranlar yine de AB’ye seyahat edebilecek. Ülkenin sahip olduğu salgın verilerinin AB’nin belirlediği kriterleri karşılaması ve AB’nin seyahat listesine girmesi durumunda ise seyahat edecek kişinin hangi aşıyı olduğu bir önem taşımayacak. Aşı ayrıntısını devreden çıkaracak en önemli kriter ise 14 günlük bir dönemde 100 bin kişiye düşen vaka sayısının 100’ü geçmemesi.  Mevcut şartlarda bu oran 25 olarak belirlenmişti.

  TÜRKİYE’Yİ NASIL ETKİLER?

  Önerinin kabul edilmesi halinde Türkiye de konudan doğrudan bir şekilde etkilenecek. EMA onaylı olan BioNTech/Pfizer aşısından yaptıran Türk vatandaşları AB’ye seyahat edebilecek. Ancak EMA onayı almamış veya DSÖ’nün acil kullanım izni sürecinin henüz tamamlanmadığı aşılardan olanlar ise zorunlu haller haricinde AB ülkelerine seyahat edemeyecek. Salgın verilerinde belirgin iyileşme olması ve Türkiye’nin böylelikle AB’nin oluşturduğu seyahat listesine girmesi halinde EMA’dan henüz onay almayan aşılardan (Sputnik V, Sinovac, vb) olanlar da AB’ye seyahat edebilecek.

  AŞI SERTİFİKASI BAŞLAYANA KADAR DİĞER BELGELER İSTENECEK

  AB’nin hazırladığı aşı sertifikası operasyonel olana kadar AB dışındaki ülkelerden alınacak aşı olunduğuna dair belge, geçerliliği, gerçek olması ve tüm gerekli bilgileri içerip içermediği değerlendirilerek kabul edilebilecek.

  Halihazırda Avrupa Birliği, AB üyesi olmayan 7 ülke vatandaşlarına zorunlu durumlar haricinde de giriş izni veriyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu diğer ülkelerin vatandaşları, sadece zorunlu hallerde veya bir AB ülkesinde ikameti varsa giriş yapabiliyor.

  Biontech aşısı ikinci doz randevularında kaos
  Avrupa kapılarını aşı şartıyla açacak, BioNTech yaptıran gidecek, Sinovac ve Sputnik V bekleyecek

  AB, SALGININ KÖTÜLEŞMESİ HALİNDE ASKIYA ALABİLECEK

  AB Komisyonu, salgının kontrol altında tutulabilmesi amacıyla acil fren mekanizması da önerdi. Buna göre bir ülkedeki salgının, özellikle varyantlarla ilişkili olarak kötüleşmesi halinde AB ülkeleri zorunlu olmayan seyahatleri acilen askıya alma yetkisini elinde tutacak. Aşı yaptıran 3. ülke vatandaşları, AB’ye zorunlu olmayan seyahatlerinde gidecekleri ülkeler tarafından belirlenen kuralları (karantina, test vs) yerine getirmek zorunda.

  LİSTE 100 ÜLKEYE KADAR GENİŞLEYECEK

  AB Komisyonu’nun vaka sayısına dair kriteri gevşetmesi, şu anda sadece 7 ülkenin bulunduğu güvenli seyahat listesine yeni ülkelerin eklenmesiyle sonuçlanacak. Günümüzde AB listesinde yer alan ülkeler Yeni Zelanda, Avustralya, Ruanda, Güney Kore, Tayland ve Singapur. Çin ise karşılıklılık ilkesini uygulaması koşuluyla listede. AB yetkilileri, listenin kısa zamanda 100’e yakın ülkeyi kapsayacak biçimde genişleyebileceğini ifade ediyorlar. Liste 2 haftada bir güncellenirken, komisyon’un önerisinin ay sonuna kadar onaylanması tahmin ediliyor.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ