21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Avrupa İlaç Ajansı’ndan AstraZeneca açıklaması: Kan pıhtılaşması ile aşı bağlantılı

  Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Başkanı ​Marco Cavaleri, yaptığı açıklamada, kan pıhtılaşmasının aşı ile bir bağlantısı olduğunu söyledi.

  Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca’nın ortaklığıyla geliştirilen Covid-19 aşısı son dönemde aşı yapılan kişilerde görülen ciddi yan etkiler ve can kayıpları nedeniyle tartışılmaya başlandı.

  AstraZeneca aşısı ve can kayıplarının arasında bir bağ olup olmadığına dair araştırmalar ise devam ederken, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Başkanından konuyla ilgili bir açıklama geldi.

  İtalyan basınına konuşan Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Başkanı Marco Cavaleri,  kan pıhtılaşması ve Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca tarafından ortak geliştirilen Covid-19 aşısının bağlantısı olduğunu söyledi.

  “Kan pıhtılaşmasının aşı ile bağlantısı olduğu açık”

  Dünya genelinde onlarca ülke tarafından kullanımını askıya alınan Astrazeneca’nın Covid-19 aşısı konusunda açıklamalarda bulunan Cavaleri, “Bence artık söyleyebiliriz. Kan pıhtılaşmasının aşı ile bir bağlantısı olduğu açık. Ancak kan pıhtılaşması reaksiyonunun nedenini henüz bilmiyoruz” dedi.

  Daha önce güvenli olduğu söylenmişti

  Kan pıhtılaşması yan etkisinin görülmesiyle birlikte Avrupa’daki birçok ülkede, AstraZeneca aşısının kullanımını askıya alınmıştı. Norveç, Danimarka, İzlanda, Almanya, Bulgaristan, Fransa, İtalya, Hollanda İspanya, aşının kullanımı askıya alan Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor.

  Asya’da ise Tayland ve Endonezya  aşıyı askıya alan ülkeler.  Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Direktörü Emer Cooke, geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklamada AstaZeneca aşısının güvenli olduğunu belirtmiş ve “Bu aşı güvenli ve etkilidir. Aşının insanları Kovid-19 hastalığından korumadaki faydaları, olası risklerinden fazladır” ifadelerini kullanmıştı.

  Covid-19 aşısının yan etkileri neler? Aşıdan önce-sonra ağrı kesici kullanılmalı mı?

  Biontech Covid-19 aşısı hangi hastanelerde yapılıyor?

  Kimler Biontech aşısı olamayacak? Sağlık Bakanlığı kılavuz yayınladı

  Covid-19 aşılarının yan etkileri neler? İşte aşıların yan etki oranları

  Hangi aşı tercih edilmeli? Sinovac mı? Biontech mi?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ