23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  AstraZeneca aşısının yeni bir yan etkisi keşfedildi!

  İngiltere'de üretilen AstraZeneca aşısı olan bazı kişilerde ölümcül olarak sınıflandırılan Guillain-Barré sendromu görüldü.

  İngiltere’de milyonlarca kişiye yapılan AstraZeneca aşısının yeni bir yan etkisinin bulunduğu belirtiliyor.

  Bir buçuk yıldan uzun süredir dünya gündemini meşgul eden koronavirüs milyonlarca kişiye bulaşırken 4 milyondan fazla kişinin de yaşamını yitirmesine neden oldu.

  Virüs bilim dünyasının da neredeyse tüm mesaisini buraya ayırmasına sebep oldu. Dünya genelinde binlerce bilim insanı ve kuruluş pandemiye son vermek için pek çok araştırmaya imza attı ve atmaya devam ediyor.

  Virüs ile mücadele adına birçok ülke tarafından pek çok aşı geliştirildi. Küresel aşılamada 2.7 milyar dozu geride bırakan dünya koronavirüsle mücadele noktasında artık daha umutlu.

  Ancak aşılarla ilgili tartışmalar artarak devam ediyor. Özellikle İngiltere’de üretilen ve ağırlıklı olarak bu ülkede kullanılan Kovid-19 aşısı AstraZeneca son dönemde ölüm ve yan etki haberleri ile gündemde.

  İngiltere basınında yer alan haberlere göre, 4 kişide bu aşıyı olduktan birkaç gün sonra ölümcül olarak sınıflandırılan Guillain-Barré sendromu görüldü.

  Annals of Neurology dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, semptomlar ilk aşıdan 11 ila 22 gün sonra başladı ve dört erkeğin tümü 20 ila 57 yaşları arasındaydı.

  Bu kişilerden birinin dikkat çeken bir tıbbi geçmişi yoktu. Diğer üçünde ise ülseratif kolit, astım ve yüksek tansiyon vardı. Bu 4 kişiye de koronavirüs bulaşmadığı bilgisinin altı çizildi.

  Makalenin yazarı Dr Christopher Allen, aşının nörolojik hastalığa neden olduğundan henüz emin olamayacaklarını ve bunun tesadüfen olabileceğini belirtti.

  Ancak benzer vakalar Avustralya ve Hindistan’da da görülmüştü.

  Normalde bir enfeksiyon tarafından tetiklenen komplikasyon, genellikle yaklaşık 100 bin kişiden birinde görülüyor. Ancak bağlantıyı ortaya çıkaran Hindistan’daki doktorlar, bunun beklenenden 10 kat daha fazla gerçekleştiğini söylüyor.

  GUILLAIN-BARRE SENDROMU NEDİR?

  Guillain-Barre Sendromu, sinir sisteminde meydana gelen, vücutta kas güçsüzlüğüne, refleks kaybına, uyuşmaya, karıncalanmaya sebep olan ve geçici felç hali yaratabilen ve kesin tedavisi olmayan nörolojik bir rahatsızlıktır.

  İNGİLİZ MODEL YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

  AstraZeneca aşısı ülkemizde kullanılmazken daha önce ölüm ve yasaklama haberleri ile gündeme gelmişti.

  Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yaşayan 39 yaşındaki İngiliz model Stephanie Dubois, geçtiğimiz günlerde AstraZeneca aşısı olduktan günler sonra yaşamını yitirmişti. Dünya ve İngiliz basınında da yer alan bu şok edici haber, kısa sürede ‘ölüm nedeni aşı mı’ tartışmalarını beraberinde getirmişti.

  Norveç’ten AstraZeneca formülü: İkinci doz Pfizer veya Moderna olacak

  AstraZeneca aşısı olan 7 kişi kan pıhtısı nedeniyle yaşamını yitirdi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ