21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  AstraZeneca aşısı olan 7 kişi kan pıhtısı nedeniyle yaşamını yitirdi

  İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu, AstraZeneca aşısı olan 7 kişinin kan pıhtılaşması nedeniyle öldüğünü doğruladı

  Uzun süredir tartışılan ve birçok ülkede uygulanması askıya alınan AstraZeneca aşısı ile ilgili İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu’ndan (MHRA) açıklama geldi.

  MHRA tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’de 7 kişinin Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen koronavirüs aşısını olduktan sonra oluşan kan pıhtısından hayatını kaybettiği doğrulandı. 21 Mart’a kadar aşılanan toplam 18 milyon kişiden 30’unda kan pıhtısı yan etkisi görüldü.

  İngiliz basınına MHRA tarafından yapılan yazılı açıklamada, son verilere göre İngiltere’de 7 kişinin AstraZeneca aşısı olduktan sonra oluşan kan pıhtısı nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi. MHRA, 9 Aralık 2020 ile 21 Mart 2021 tarihleri aralığını kapsayan raporda aşılanan 18 milyon kişiden 30’unda kan pıhtısı yan etkisi görüldüğünü ve bunlardan 7 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

  Yan etki mi, tesadüf mü araştırılıyor!

  İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu yetkilileri hayatını kaybeden 7 kişi ile ilgili araştırmanın büyük bir özenle devam ettiğini, ölüm vakalarının bir tesadüf mü yoksa aşının gerçek bir yan etkisi sonucu mu gerçekleşip gerçekleşmediğinin henüz kesinlik kazanmadığını bildirdi. Bu arada MHRA, aşının faydalarının riskten daha fazla olduğuna dikkat çekti. Mart ayının başında, Norveç ve diğer birçok Avrupa ülkesi, kanın pıhtılaşmasıyla ilgili vaka raporlarının ardından AstraZeneca aşılarının uygulanmasını askıya almış ya da durdurmuştu.

  EMA ve DSÖ’den aşının güvenli olduğu açıklaması geldi

  Avrupa İlaç Dairesi (EMA) yaptığı açıklamada aşının güvenli ve etkili olduğunu teyit ederek, ülkeleri aşılama programlarına devam etmeleri konusunda teşvik etti. Dünya Sağlık Örgütü de açıklamalarında AstraZeneca aşısının faydalarının yan etki riskinden daha ağır bastığını ifade etti.

  Kimler Biontech aşısı olamayacak? Sağlık Bakanlığı kılavuz yayınladı

  Covid-19 aşılarının yan etkileri neler? İşte aşıların yan etki oranları

  Hangi aşı tercih edilmeli? Sinovac mı? Biontech mi?

  DSÖ’den Türkiye’de de kullanılan Çin aşısı hakkında açıklama

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ