26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Aşının kısırlığa yol açmadığı belgelendi! Biontech ve Moderna aşıları sperm sayısını artırıyor

  Son günlerde mRNA aşılarının erkeklerde kısırlığa yol açtığını iddia edilmişti. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre mRNA aşıları erkeklerde kısırlığa yol açmıyor.

  Aşı çalışmaları hızlandıkça aşı olanların aklındaki sorular da çoğaldı. Bu sorulardan biri de Koronavirüs aşısı kısırlığa yol açıyor mu?

  Kafaları sıkça karıştıran aşı kısırlığa yol açıyor mu? sorusunun cevabı resmi olarak belgelendi. ABD’de Miami Üniversitesi Üroloji Bölümü’nde yapılan bir araştırma sonucuna göre, aşının kısırlığa yol açmadığı belgelendi. Araştırmaya göre, mRNA yöntemiyle üretilen Pfizer-BioNTech ve Moderna aşıları sperm sayısı ve kalitesini önemli ölçüde artırıyor.

  Böylelikle aşının kısırlığa yol açmadığı belgelenmiş oldu.

  ”mRNA AŞISI YAPILAN ERKEKLERDE SPERM ARTIŞI OLDU”

  17 Haziran’da kamuoyuyla paylaşılan araştırmya göre, erkeklerin sperm kalitesinin düşmediği aksine mRNA aşılarının sperm kalitesini artırdığı belirtildi.

  AŞI ERKEKLERİN SPERM KALİTESİNİ YÜKSELTİYOR

  Araştırma sonucuna göre erkeklerin sperm kalitesinin yükseldiği belirtildi.

  Öte yandan Araştırma ABD Miami Üniversitesi tarafından yapıldı. Araştırmada 18-50 yaş grubundaki 45 gönüllü erkeğin denek olarak kullanıldığı ifade edildi.

  45 erkekten 8’inin daha önce oligospremik (sperm sayısı düşüklüğü) olduğu saptandı. 8 Erkeğin 7’sinde yapılan takip sonrası sperm aralığının normozoospermik (normal sperm aralığı) aralığa yükseldiği gözlemlendi.

  Ayrıca aşıdan sonra hiçbir erkekte azospermik (spermin bulunmaması) duruma rastlanmadığı açıklandı.

  * Detaylı linkten ulaşabilirsiniz: https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2781360

  “AŞI OLMAMAK KISIR YAPAR MI”

  Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökçe Demir, erkeklerdeki ölüm oranının kadınlara göre daha yüksek seyrettiğini belirterek şu uyarılarda bulundu:

  “Erkeklerde kalp ve damar hastalıkları daha fazla görüldüğünden Covid-19’a yakalananlar arasında orta yaş erkek ölümlerinin yüksek olduğunu görüyoruz. Kadınlarda çift X kromozomu olması da bağışıklık sistemindeki proteinlerin daha fazla üretilmesini sağlıyor. Ayrıca kadınlardaki östrojen hormonu anti inflamatur özelliğe sahip olduğundan, inflasmayonu kırıcı etki gösteriyor.

  Aşı karşıtlarının ortaya koydukları sözde argümanlar doğru değil. Kısırlık meselesi daha öncede kızamık, boğmaca, tetanoz aşıları için gündeme getirilmişti. Covid-19 hastalığı genelde damarın iç yüzeyini döşeyen hücreleri hedef alıyor. Erkek üreme organını besleyen damarlar zarar gördüğünde, sorunlar ortaya çıkıyor. Bu nedenle aşı değil, hastalığın kendisi üremeyi olumsuz etkiliyor.”

  Uzmanlardan koronavirüs sonrası için korkutan uyarı!

  2 doz Biontech aşısısı olan Almanya’ya gidebilecek!

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ