13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Aşının etkisini azaltıyor, sakın kullanmayın!

  Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, 'Alkol ve sigara Covid-19  aşısının etkisinin azalmasına sebebiyet veriyor' dedi.

  Alkol ve Corona….

  Uzmanlar alkol kullanımının koronavirüs aşısının etkinliğini azalttığı uyarısınds bulundu.

  Ankara Şehir Hastanesi  Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, Covid-19 aşısının bağışıklık sisteminde virüse karşı güçlü bağışıklık mekanizması oluşturduğunu belirterek “Ama alkol negatif etki yaparak aşının etkisinin azalmasına sebebiyet veriyor. Sigaranın da benzer bir negatif etkisi var ” dedi.

   

  Prof. Dr. Oğuztürk,  “Aşı  virüse karşı güçlü bağışıklık mekanizmasının oluşmasına sebebiyet veriyor. Ama maalesef alkol negatif etki yaparak aşının etkisinin azaltıyor. Bunu net olarak ifade etmek gerekiyor. Alkolün kötü etkisi sadece Covid-19 aşısı için geçerli değil, bütün aşıların etkinliği anlamında geçerli. Sputnik 5 aşısının  öncesinde ve sonrasında da alkol alınmaması konusunds Rus uzmanların net bir açıklaması var. Pnömokok aşıları için de öyle. Alkol kullanılmasıyla aşının cevabının bir miktar baskılandığına dair bilimsel verilere sahibiz. Aşılanacakların aşıyı yaptırmadan önce ve aşıyı yaptırdıktan belli süre sonra kesinlikle alkolden uzak durması gerekiyor. En doğrusu nedir? Azı veya çoğu zararlı olan alkolün yaşamımızın hiçbir döneminde kullanılmaması” diye konuştu.

   

  Sigara baskılar

  Oğuztürk, sigara kullanan kişilerde de Covid-19 aşısının etkisinin azalacağını söyleyerek, “Sigaranın zararları ile ilgili bilim dünyasının insanlarımıza bildirdiği birçok sıkıntı var. Sigaranın birçok problemleri bize yaşattığını biliyoruz. Bu anlamda antikorların oluşması aşamasında aşı döneminde negatif bir etkisi olmakta, oluşmuş olan bağışıklığın baskılanmasına sebebiyet verebiliyor. Bu da aşının hem fayda verme konusunda sıkıntı oluşturabilmekte hem de hastalıklara tekrar yakalanma anlamında bir davetiye çıkarmakta. “dedi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ