28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  “Aşıların yüzde 75’ini 10 ülke aldı, 130 ülkeye hiç aşı gitmedi”

  10 ülkenin dünyadaki koronavirüs aşılarının yüzde 75'ini alırken 130 ülkeye bir doz aşı bile gitmediği öğrenildi.

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 10 ülkenin aşıların yüzde 75’ini aldığını, 130 ülkede aşı olmadığını söyleyerek tepki gösterdi. Guterres, açıklamasında inanılmaz derecede dengesiz ve adaletsiz olarak nitelendirdiği bu durumun düzeltilmesi ve dünyadaki herkesin bir an önce aşılanması için küresel eylem çağrısı yaptı.

  Küresel toplumun karşı karşıya olduğu en büyük sınav

  Bu kritik dönemde aşı adaletinin küresel toplumun karşı karşıya olduğu en büyük sınav olduğunu ifade eden Guterres, bilim insanları, aşı üreticileri ve aşı çalışmalarının finansörlerini küresel bir aşılama planını hayata geçirmeye davet etti.

  Guterres, bu süreçte G-7 ve G-20 ülkelerinin kritik bir rol oynayabileceğe işaret etti.

  Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi’nin paylaştığı verilere göre dünya çapında corona virüs vakalarının sayısı 110 milyonu aştı, Kovid-19’dan en az 2,4 milyon kişi yaşamını yitirdi.

  Bu süreçte, aşı üreticileri üretim kapasitelerini artırmanın yollarını ararken, pek çok ülke dışlandığını ifade ediyor. Zengin ülkelerde dahi aşı sıkıntısı yaşanabiliyor.

  ABD, WHO’ya Şubat sonuna kadar 200 milyon dolar ödeme yapacak

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Covax adlı programla yoksul ülkelerin zengin ülkelerle aynı anda aşıya erişmesini amaçlıyordu ancak program hedefine ulaşamadı. WHO, program için 2021 yılında 5 milyar dolar ekonomik yardıma ihtiyaç duyulduğunu ifade ediyor.

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken konuya dair yaptığı açıklamasında Biden yönetiminin, üretim ve dağıtım kapasitesinin artırılması ve dışlanmış halklar dahil aşıya erişimi artırmak için dünya genelindeki ortaklarımızla çalışma yürüteceğini belirtti.

  ABD Başkanı Joe Biden, ülkesinin WHO üyeliğine geri dönmesi kararını vermişti. Blinken katıldığı toplantıda ABD’nin kuruma katkı payı olarak Şubat sonuna kadar 200 milyon dolar ödeme yapacağını açıkladı.

  Aşı milliyetçiliği ve stokçuluğu durdurulmalı

  Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de açıklamasında  aşı eşitsizliğinin “bağışıklık kutuplaşması” olarak nitelendirdi.

  Wang Yi, tüm dünya birleşip aşı milliyetçiliğini reddetmeli, aşıların adil ve eşit bir şekilde dağıtımını sağlamalı, gelişmekte olan ve savaşların sürdüğü ülkelerin ucuz aşıya erişimini mümkün kılmalı” dedi.

  Wang, Covax programına ilk aşamada 10 milyon doz aşı katkısı sağlayacaklarını söyledi.

  Çin daha önce aralarında Irak, Somali, Güney Sudan ve BM’de gözlemci üye statüsüne sahip olan Filistin’in de bulunduğu 53 ülkeye aşı bağışı yapmıştı.

  Wang, 22 ülkeye aşı ihraç ettiklerini 10’dan fazla ülkeyle de Kovid-19 konusunda araştırma ve geliştirme programları yürüttüğünü vurguladı.

  KAYNAK: BBC TÜRKÇE

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ