21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Aşılar Hindistan varyantında işe yarayacak mı? İşte varyant hakkında tüm bilinenler

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada İstanbul'da 5 kişide koronavirüsün Hindistan varyantının görüldüğünü belirtti. Hindistan'da saptanan virüs varyantı, dünya çapında bilim insanları tarafından araştırılıyor.

  Hindistan varyantının ne kadar yayıldığı ve ülkenin kendisinde 2. Covid dalgasını tetikleyen neden olup olmadığı henüz bilinmiyor. Diğer yandan bilim insanları, bu konu hakkında bir çıkarım yapmak için henüz erken olduğu düşüncesinde.

  BBC Türkçe’nin haberine göre günümüzde dünyada salgının en vahim döneminin yaşandığı yer Hindistan. Bugün açıklanan verilere göre, ülkede yaklaşık 380 bin yeni vaka tespit edildi. Bu, bir günde şu ana kadar saptanan en yüksek vaka sayısı. Ülkedeki toplam can kaybı da 200 binden fazla.

  BBC Hindistan Muhabiri Soutik Biswas, varyantla ilgili bilinenleri bir araya getirdi.

  Hindistan varyantı nedir?

  Koronavirüs de dahil olmak üzere tüm virüsler devamlı mutasyon geçiriyor ve kendilerinin farklı versiyonlarını üretiyorlar.

  Bu mutasyonların çoğu bir öneme sahip değil hatta bazı mutasyonlar virüsü daha az tehlikeli hale getirebiliyor. Fakat bazı mutant virüsler daha bulaşıcı olabiliyor ve geliştirilen aşılar bu virüslere karşı etkisiz kalabiliyor. Resmi adıyla B.1617 diye bilinen Hindistan varyantı, ilk olarak 2020 yılının Ekim ayında ülkede belirlenmişti.

  Aşılar Hindistan varyantında işe yarayacak mı? İşte varyant hakkında tüm bilinenler
  Aşılar Hindistan varyantında işe yarayacak mı? İşte varyant hakkında tüm bilinenler

  Ne kadar yaygın?

  Hindistan’da örneklem testleri varyantın ne kadar çabuk veya ne kadar uzağa yayıldığını saptayabilecek kadar gelişmiş değil.

  Ülkenin batısındaki Maharashtra eyaletinde 2021 yılı Ocak-Mart ayları arasında toplanan 361 Covid-19 testinden 220’sinde Hindistan varyantı tespit edildi. GISAID küresel veritabanına göre, en az 21 ülkede de Hindistan varyantı belirlendi.

  Varyantın kıtalar arası yolculuk aracılığıyla İngiltere’ye geldiği de görülüyor. 22 Şubat tarihinden beri İngiltere’de bu varyantı taşıyan 103 vaka saptandı. Hindistan’dan İngiltere’ye seyahatler büyük ölçüde kısıtlandı. İngiltere’nin “kırmızı liste”ye aldığı Hindistan’dan gelenlerin 10 gün otel karantinasında tutuluyor.

  İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu, Hindistan varyantını “araştırılan varyantlar” listesine ekledi fakat henüz “endişe verici varyant” olarak sınıflandıracak kadar ciddi bir sorun olarak değerlendirmedi.

  Türkiye’de de önceki haftalarda Hindistan’dan gelen ziyaretçilerin 14 gün süresince Valilikler tarafından belirlenecek yerlerde karantinada kalmaları şartını getirildi.

  Aşılar Hindistan varyantında işe yarayacak mı? İşte varyant hakkında tüm bilinenler
  Aşılar Hindistan varyantında işe yarayacak mı? İşte varyant hakkında tüm bilinenler

  Daha tehlikeli ya da bulaşıcı mı?

  Bilim insanları bu varyantın daha aşılara daha dirençli ya da bulaşıcı olup olmadığının henüz bilinmediğini ifade ediyor.

  Louisiana State Üniversitesi’nden viroloji uzmanı Dr. Jeremy Kamil, mutasyonlardan birinin Brezilya ve Güney Afrika’da tespit edilenlere benzer olduğunu dile getiriyor.

  Bu mutasyon daha önceki enfeksiyon veya aşı sayesinde koronavirüsle savaşabilecek. Bağışıklık sistemimizdeki antikorlardan kaçmasına yardımcı olabilir.

  Fakat şu anda daha kaygı verici olan, günümüzde en az 50 ülkeye yayılmış olan varyant. Dr. Kamil ise “Hindistan varyantının İngiltere varyantından daha bulaşıcı olduğundan şüpheliyim ve paniklememeliyiz” ifadelerini kullanıyor.

  Neden bu kadar az bilgi var?

  Bilim insanları, Hindistan varyantınailişkin verilerin çoğunun eksik olduğunu, 298’i Hindistan’da ve 656’sı dünya genelinde olmak üzere çok az örneğin paylaşıldığını belirtiyorlar. İngiltere varyantının ise 384 bin farklı dizilimi paylaşılmıştı.

  Aynı zamanda Dr. Kamil, Hindistan’da ilk vakanın kayıtlara geçmesinden beri dünya genelinde 400’den az varyant vakasının görüldüğünün altını çiziyor.

  Aşılar Hindistan varyantında işe yarayacak mı? İşte varyant hakkında tüm bilinenler
  Aşılar Hindistan varyantında işe yarayacak mı? İşte varyant hakkında tüm bilinenler

  Hindistan’daki ikinci dalganın sebebi mi?

  Hindistan’da günlük koronavirüs vaka sayısı 370 bine ulaştı. Geçen yıl vaka sayılarının en çok olduğu dönemde zirve günlük 93 bindi.

  Ülkede bugüne kadar 18 milyona yakın kişide Covid-19 tespit edildiği açıklandı ve virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 200 bini geçti.
  Cambridge Üniversitesi’nde görevli klinik mikrobiyoloji Profesörü Ravi Gupta, durumu “Hindistan’ın yüksek nüfusu ve nüfus yoğunluğu virüsün mutasyonları için mükemmel ortam” olarak tarif ediyor.

  Fakat Hindistan’daki yeni vaka dalgası büyük toplanmalar ile maske ve sosyal mesafe gibi kurallara uyulmamasından da kaynaklanıyor olabilir.

  Yeni varyantla bir sebep sonuç ilişkisi olabileceğini belirten Wellcome Sanger Enstitüsü’nde görevli Dr. Jeffrey Barret, fakat hala yeterli kanıt bulunmadığını ifade ediyor.

  Varyantın geçtiğimiz yıldan bu yana dolaşımda olduğuna vurgu yapan Barret, “Hindistan’daki dalganın arkasındaki itici güç bu varyantsa, bu noktaya gelmesi birkaç ay sürdü, bu da Kent B117 varyantından daha az bulaşıcı olduğunu gösteriyor” dedi.

  Sputnik V’yi Türkiye’de üretecek firmadan ilk açıklama

  Tam kapanmada kimler muaf olacak? Liste güncellendi

  Sinovac, Biontech ve Sputnik V aşılarının iki doz aralığı ne kadar olmalı?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ