23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Aşılamanın etkisi görülmeye başlandı! Yoğun bakımlardan iyi haber!

  Türkiye'de ve dünyada aşılamanın artmasıyla birlikte vaka sayıları düşüyor. Ayrıca aşılamanın etkisi yoğun bakım ünitelerine de yansıdı. Öyle ki; yoğun bakım doluluk oranları yüzde 60 civarında azaldı.

  Son dönemde aşı ile birlikte uygulanan tedbirler vaka sayılarının düşmesine sebep oldu. Koronavirüs yoğun bakım ünitelerinde hasta sayılarının gözle görülür şekilde düştüğü belirtildi.

  Koronavirüs Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Ayşe Özcan, vakaların düşmesinin kendilerini mutlu ettiğini ifade ederek, “Burası 25 yataklı, üçüncü basamak bir yoğun bakım. Yani her türlü imkanın olduğu her türlü tedaviyi yapabildiğimiz bir ünitedeyiz. 25 yataklı yoğun bakım ünitemizi Covid-19 için ayırmıştık; fakat şu an çok mutluyuz çünkü şimdi burada sadece 9 hasta yatıyor. Hasta sayılarımız gittikçe azaldı, azalıyor. Bu da bizi ayrıca mutlu ediyor. Ocak- şubat aylarına göre çok daha iyi durumdayız. Çok belirgin azalma var. Ekranlarda her gün açıklandığında azalmayı izliyoruz ama biz o azalmayı hisseden ekipteyiz” dedi.

  ”AŞILAMANIN VE TEDBİRLERİN ETKİSİ BÜYÜK”

  Sayıların düşmesinde tedbirlerin ve aşılamanın önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özcan, “Vakaların azalmasında birçok faktör var ama en önemlisi herhalde aşılama ve kapanma uygulaması olarak söyleyebiliriz. Kapanmanın çok etkisi var; çünkü maske ve mesafe kuralını bazen çok uygulayamıyoruz. Aşılamanın etkisini de yadsıyamayız. Aşılama sonrası etkinin olduğunu biz şöyle gözlemledik ünitemizde daha önceki aylarda daha yaşlı hastaları kabul ederken yoğun bakıma, özellikle mart-mayıs döneminde yatan hastaların yaşının biraz daha düşük olduğunu gördük. Yaş aralığı 40-65 yaş arasına indi. Bu da aslında bize aşılamanın etkinliğini gösteriyor. Demek ki aşılamadan fayda görüyoruz. Son zamanda çok yoğun olan aşılama ile çok daha iyi bir sürece doğru yaklaştığımızı düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

  ”YÜZDE 60 ORANINDA AZALMA”

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin koronavirüs yoğun bakım servisinde de son dönemde yüzde 60 oranında azalma olduğunu söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, “Hastanelerimizde hem kapanma tedbirleri hem dünyadaki 3’üncü dalganın etkisinin azalması hem de aşılanmanın çok ciddi etkisini gördüğümüz için çok ciddi oranda azalma var. Yüzde 60 oranında bir azalmadan bahsedebiliriz. Şu anda yoğun bakımımızda, kliniklerimizde boş yatak olması bizim için tabi ki yüz güldürücü bir gelişme” diye konuştu.

  Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Cinel: Bir aylık aşı seferberliğiyle Türkiye’nin dünya birinciliğine ulaşması lazım

  Yoğun bakımda korkutan tablo: 16-28 yaş arası gençler var

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ