23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Aşılamada ‘Delta’ etkisi: İkinci Doz aşılar dört hafta sonra yapılacak

  Dünya genelinde hızla yayılan Delta varyantı Türkiye'de aşı takvimini değiştirdi. İkinci doz aşılar sekiz hafta yerine dört hafta sonra yapılacak. Ayrıca aşılar vatandaşın ayağına götürülecek.

  Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi aşı seferberliğiyle devam ederken dünya genelinde etkili olan Delta varyantı aşılama takviminin değişmesine neden oldu.

  Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre, aşıyla koruma sağlanan Delta varyantında, vakaların önüne geçmek için bir süre sonra, “milletin aşının ayağına gelmesi yerine, aşının milletin ayağına gitmesi” sistemine geçilmesi planlanıyor. Yaz boyunca insanların ilgisinin azalması, sayfiye ve yaylaların tercih edilmesi, tarla ve seralardaki iş yükünün artması nedeniyle bu bölgelerde seyyar aşı ekipleri oluşturulacak. Tarım işçileri, tarlada aşılanacak.

  Covid-19 aşıları milyarder listesini değiştirdi: 9 yeni isim eklendi
  Covid-19 aşıları milyarder listesini değiştirdi: 9 yeni isim eklendi

  AŞILAMADA 3 AYRI SEÇENEK

  Son değerlendirmelere göre, önümüzdeki haftadan itibaren Sputnik V de dahil olmak üzere, aşı için 3 ayrı seçenek olacağı belirtildi. Toplumda en az yüzde 75 aşılama ve bu oranda bir bağışıklık hedefine ulaşmak için sonbahar gelmeden “agresif aşılama” yapılmasının planlandığı, güz aylarına yüksek koruma ile girmenin amaçlandığı ifade edildi.

  Aşıların koruma oranları da hesaba katıldığında, bağışıklığın yüzde 50 civarında kalmasının risk olacağı belirtiliyor.

  ABD’de 12-15 yaş arası 600 bin çocuğa bir doz aşı yapıldı
  ABD’de 12-15 yaş arası 600 bin çocuğa bir doz aşı yapıldı

  HIZLI İKİNCİ DOZ

  Planlanan takvime göre her şey aynen devam ederse, ikinci doz aşılar dört hafta sonra yapılacak.

  Daha önce altı veya sekiz hafta arayla yapılabileceği dile getirilen aşıların ikinci dozunun, koruma oranını hızla yükseltmek ve hem kışa hem de Delta varyantına hazırlık olması nedeniyle planlandığı ifade ediliyor. Yapılan çalışmalarda Delta’nın birinci doz aşıların yüzde 70-80 olan koruyuculuğunu, yüzde 30’a kadar düşürdüğü vurgulanıyor.

  Yerli aşının Faz 2 sonuç raporu bakanlıkta: "Çok iyi sonuçlar elde ettik"
  Yerli aşının Faz 2 sonuç raporu bakanlıkta: “Çok iyi sonuçlar elde ettik”

  SONBAHARDAN ÖNCE

  Türkiye’deki sorunun aşı karşıtlığı değil aşı ilgisizliği olduğu, bu ilgisizliğin daha çok 20-35 yaş grubu arasında bulunduğu belirtiliyor. Aşıyı destekleyenlerin oranı yüzde 70 civarında. Geri kalan yüzde 25-30’da ise duyarsızlık ve kafa karışıklığı yaşandığı ifade ediliyor. Aşı kampanyaları ile bu kitlenin bilinçlendirilmesi, özellikle de sonbahardan önce bu sürecin tamamlanması gerektiği belirtiliyor.

  Aşı sırası nasıl öğrenilir?
  Aşı sırası nasıl öğrenilir?

  MÜZMİNLEŞME TEHLİKESİ

  Uzmanlar en büyük sorunun virüsün ‘müzminleşmesi’ olduğu belirterek, “Bağışıklık oranını yüzde 60, hatta yüzde 70’e çıkarsanız da toplumun yüzde 30’u, yani 25 milyon kişi aşılanmamış olacak. Bu da hastalığın çok yüksek dozda olmasa da sürekli var olması anlamına gelir. Yani bir kişi üç kişiye bulaştırmaz da bir kişiye bulaştırır. Bu da vakaların sürekli devam etmesi, az sayıda da olsa ölümlerin sürmesi anlamına gelir. Güze böyle girmemek gerekir” dediler.

  18 yaş üstü gençlere aşılama başladı

  Türkiye aşıda vites yükseltti! Seyyar aşılama istasyonu kuruldu

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ