23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Aşılamada 3. doz ne zaman uygulanacak?

  Aşılamada amaç toplumsal bağışıklığın sağlanması. Temmuz ayında gündeme gelecek 3. doz aşı için ise vatandaşlara tercih hakkı sunulacak.

  Pandemiyle mücadelede aşı seferberliği tüm hızıyla devam ederken bir taraftan da 3. doz aşı ile ilgili değerlendirmeler de devam ediyor.

  Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, kısıtlamaların tam olarak kalkmasının ardından hem pandeminin gidişatına hem de aşı takvimine bakılarak yol haritası belirlenecek.

  Hükümette yapılan toplantılara göre takvimin istendiği şekilde devam etmesi durumunda, normal hayatın tüm kurallarına geri dönülecek. Toplumun yüzde 70’inin aşılanmasının ve dolayısıyla toplumsal bağışıklığın sonbahar gelmeden oluşturulması planlanıyor.

  EYLÜL’DE TOPLUMUN YÜZDE 70’İ AŞILANACAK

  Öte yandan planlanan takvime göre Temmuz’un ikinci yarısında 18 yaş üstü herkes aşılanmış olacak. Ağustos sonunda tek toz aşı olmayan kalmayacak. Eylül ayında toplumun yüzde 70’ine iki doz aşı yapılmış olacak. Aşı takvimi bu şekilde devam ederse 2. doz aşının tam olarak ne zaman yapılacağına ayrıca karar verilecek.

  3. DOZ PLANLAMASI TEMMUZ’DA

  Hatırlatma dozu olarak isimlendirilen 3. doz ile ilgili planlamalar ise sürüyor. İlk grup kişiler için 3. doz aşılar Temmuz ayında gündeme gelecek. Hatırlatma dozlarının Sinovac ile başlayacağı, buna yetecek kadar Sinovac akışının olduğu belirtiliyor. Ancak isteyen kişilerin 3. doz aşıları seçebileceği belirtiliyor.

  İKNA EKİPLERİ

  Yapılan çalışmada, aşı ekiplerinin, en düşük aşı grubuna göre tarama oluşturduğu, bu kişilerin özel olarak aranarak aşı randevusu verildiği belirtiliyor. Ulaşmakta güçlük çekilenlere ekip gönderildiği, bir kişiye 100 kişilik hedef listeler verildiği aktarıldı. Aşılarla ilgili kafa karışıklığının ortadan kalktığı belirtiliyor.

  ECZANELERDE AŞI

  Ayrıca aşı uygulama alanlarının da genişletileceği ifade edildi. Eczanelerde de aşı uygulaması Sağlık Bakanlığı’nın gündeminde.

  Büyük AVM’lerde de aşı merkezleri kurulmaya başlandı. Bunun ilk örneği de Gaziantep’te oldu. Aşılama oranları açısından Edirne, Çanakkale, Sinop, Muğla, Balıkesir ilk 5’te yer aldı. Bu oranlara göre toplumsal bağışıklığı ilk bu illerin yakalayacağı hesabı yapıldı.

  ÇOCUKLARA AŞI NE ZAMAN?

  12-18 yaş grubu çocuklara aşı yapılması konusu ise hala netlik kazanmadı. Öte yandan ABD, İsrail ve Kanada çocukları aşı kapsamına aldığını duyurmuştu.

  Aşılamada yaş sınırı 30’a düştü

  Aşılamanın etkisi görülmeye başlandı! Yoğun bakımlardan iyi haber!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ