11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Aşılama kaç yaşa indi? 12 ve 15 yaş üstü aşı olabilecek mi?

  Türkiye'nin aşı seferberliği tüm hızıyla devam ederken aşı ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Peki yeni gelişmeye göre kimler aşı olabilecek? Detaylar haberimizde...

  Önce 65 yaş üstü kronik rahatsızlıkları olan grupla başlayan aşı seferberliği hız kesmeden tüüm hızıyla birlikte devam ediyor. Peki son değişikliğe göre kimler aşı olabilecek? 12 yaş ve üzeri aşı olablecek mi? Tüm ayrıntıları haberimizde görebilrisiniz.

  Sağlık Bakanlığı bugün itibariyle aşılama ile ilgili yeni bir karar aldı. Bundan böyle 15 yaş ve üzeri de aşı olabilecek. Ayrıca kronik rahatsızlığı olan 12 yaş ve üzeri cocuklar da aşı olabilecek.

  Öte yandan aşılama süreciyle ilgili farklı kararlar alındı. Alınna ilk karara göre, PCR testi pozitif olan kişiler yani koronavirüse yakalanmış olan kişilerin aşılanması 3 aydan 1 aya indirildi. Daha sonra bazı ülkelerin çift doz Biontech’i kabul etmesi nedeniyle 4. doz aşı hakkı tanındı. Alınan kararlardan ikisi ise aşılama yaşı ile ilgili oldu.

  AŞILAMA KAÇ YAŞA İNDİ? 12 YAŞ ÜSTÜ VE 15 YAŞ ÜSTÜ AŞI OLABİLECEK Mİ?

  Sağlık Bakanlığı aşılama takvimine 12 yaş üstü kronik hastalığı olanlar ile 15 yaş üstündeki tüm kişileri dahil etti. Buna göre 15 yaş üstündeki herkes ve 12 yaş üstünde kronik hastalığı bulunanlar aşı randevusu alarak aşılarını olabilecekler.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ