11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Aşılama 3-4 ay içinde bitirilmeli

  Prof. Dr. Müftüoğlu uyardı: Aşılama en geç 3-4 ay içinde bitirmeli. Aksi takdirde, aşıya karşı bağışıklık kazanabilecek yeni bir Koronavirüs, canımızı yakmaya devam edebilir

  Aşılama hızı

  Prof. Dr.Osman Müftüoğlu, Çin’den getirilen Sinovac aşısına ilişkin yapılan eleştirileri değerlendirdi.

  Konu aşı olduğundan güvenlik ve koruyucu güç kadar, hızın da önemli olduğunu belirten  Müftüoğlu, “Sağlık Bakanlığı açıkladıkları aşı rakamlarını mümkün olduğu ölçüde süratle ülkemize getirmeli. Aşılama kampanyası en geç 3-4 ay içinde bitirmeli. Aksi takdirde, aşıya karşı bağışıklık kazanabilecek yeni bir Koronavirüs mutasyonu tehlike yaratır ve pandemi canımızı yakmaya devam edebilir” dedi.

  Müftüoğlu Çin aşısına yönelik eleştirilere de değinerek “Koruyuculuğunun Pfizer, Moderna ve Oxford aşılarına oranla biraz daha düşük olduğu söyleniyor. Ancak bilinen, denenmiş, güvenilir bir aşı üretim teknolojisiyle geliştirilmiş bir aşı. Şimdilik seçeneğimiz bu. En hızlı şekilde bu seçeneği değerlendirmek ve olabildiği kadar çok insanımızda virüse karşı bağışıklık oluşturmak zorundayız. Pandemide en etkili çözüm aşıdır. Ve elimizde öyle bir seçenek var onu iyi değerlendirelim” diye konuştu.

  Müftüoğlu hangi aşı tartışmasının artık bir kenara bırakmak gerektiğini düşünüyor. Asıl önemli meseleye odaklanmayı öneriyor:  “Herkes gibi ben de halkımızın koruyuculuğu yüksek aşılarla aşılanmasını isterim. Ancak aşı uygulamalarında koruyuculuk kadar güvenlik meselesinin de önemli olduğunu bilmek gerek.  Bu aşamadan sonra ‘Hangi aşı?’ tartışmasını bir kenara bırakmamız lazım. Öncelik mümkün olduğu kadar “hızlıca” toplumumuzun büyük bir bölümünü aşılamaktır. Bunu sağlamamız şu aşamada çok daha hayati..Kısaca, konu aşı olduğunda güvenlik ve koruyucu güç kadar, hız meselesi de mühim Ve biz şimdi hız meselesinin önem kazandığı yeni bir zaman dilimine girmiş bulunuyoruz.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ