10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Aşıda tereddüt yaşanmazsa maskesiz hayata daha erken geçilir

  Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, aşı olma konusunda vatandaşlar tereddüt yaşamazsa, maskesiz yaşama daha erken geçilebileceğini söyledi. Prof. Dr. Kara virüse karşı aşının en yeni ve güçlü silah olduğuna dikkat çekti. 

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, aşı yaptırma konusunda vatandaşların herhangi bir tereddüt yaşamadığı takdirde maskesiz hayata geçişin biraz daha erken olabileceğine dikkat çekti. Prof. Dr. Kara, ancak tereddüt olduğu zaman bu süreç uzayacağını aktardı. Planlanan ve açıklanan aşılama rakamları olduğunu belirten Kara, bunlar zamanında uygulanır, herhangi bir problem yaşanmazsa o zaman yaz aylarında biraz daha rahatlanabileceğini söyledi.

  Maske takanların oranı yüzde 95’lere ulaşırsa kısıtlamalar gevşeyebilir

  Prof. Dr. Kara, özellikle kayıp sayısında ve hasta sayısında mümkün olan en aşağı değerlere inildikten sonra ve bunun da devamının görüldüğünde kısıtlamalarda adım adım bir geriye dönüşün olacağını belirtti.

  Prof. Dr. Kara, üniversiteleri ve diğer okulları düşünerek hareket edilmesi ve onların bir an önce açılabilir olmasını sağlanması gerektiğini dile getirdi. Aşının eldeki yeni ve çok etkili bir silah olduğunu ifade eden uzman isim özellikle kayıp yaşama olasılığı olan risk ve yaş  grupları erken dönemde aşılanırsa kısıtlamalarda da bir miktar rahatlama sağlanabileceğini kaydetti.

  Kara, toplumda maske takanların oranının %95’lere ulaştığı takdirde, eğer 100 kişiden yalnızca 1-2 kişi maskesiz olabilirse inebiliyorsa o zaman ‘evet, bizim artık kısıtlama yapmamıza gerek yok, zaten bireysel olarak aldığımız önlemler etkin ve yeterli’ denilebileceğini aktardı. Ancak öyle bir durumda artık kısıtlamaların gevşeyebileceğini söyledi.

  Maskesiz olma şansı aşılama oranı ile direkt olarak ilişkili

  Prof. Dr. Kara, maskesiz olabilme ihtimalinin ne zaman gerçekleşeceğine dair virüsün artık dolaşımda olmadığından emin olunması gerektiğini veya kendisinin ve çevresindekilerin virüse karşı artık tamamen korunduğunu bilmeleri gerektiğini kaydetti. Bu değere ne zaman ulaşılabilmenin ise bugünlerde mesafe ve maskeye ne kadar dikkat edildiği, kısıtlamalara ne kadar uyulduğu ve aşılamanın ne kadar yapabildiği ile direkt olarak ilişkili olduğunu ifade etti.

  Aşı oranımız yüksek olursa, toplum içerisinde aşı uygulamamız özellikle riski olduğunu düşündüğümüz grup içerisinde %100’ü sağlayabilirse, aşı olma konusunda vatandaşlarımız, büyüklerimiz herhangi bir tereddüt yaşamazsa o zaman işte bu biraz daha erken olur. Ama orada bir tereddüt olduğu anda bu süreç istesek de istemesek de uzayacaktır. Açıklanan ve planlanan aşılama rakamları var. Gelmesini beklediğimiz aşılar var. Bunlar zamanında gelip, zamanında uygulanır, herhangi bir problem yaşamazsak o zaman yaz aylarında biraz daha rahatlamış oluruz” şeklinde konuştu.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ