23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Aşı sorgulaması E-Nabız’dan nasıl yapılır? Kimler aşı olabiliyor?

  Koronavirüs ile mücadele aşıyla birlikte katlanarak devam ediyor. Dün Bakan Koca'nın açıklamasından sonra milyonlarca vatandaş aşı randevusu almak için E-Nabız'a girdi.

  Ayrıca vatandaşlar aşı sırasının gelip gelmediğini e Nabız sisteminden ya da 2023’e SMS atarak öğrenebiliyor.

  40 YAŞ VE ÜSTÜ HERKES AŞI PROGRAMINA DAHİL EDİLDİ

  Aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ederken aşı ile ilgili yaş gurubu da düştü.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı programıyla ilgili olarak şunları söylemişti:

  * Sırası gelen vatandaşlarımızın gecikmeden aşılarını olmalıdır. Bu, toplumsal bağışıklığı en kısa sürede kazanmamız için ilk şart.

  * İster yaş ister meslek grubu sebebiyle sıranız gelmiş olsun, lütfen zaman kaybetmeden aşınızı olun.

  * Gelecek pazartesi günü 40 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız da aşı programına dahil edilmiş olacak.

  BAKAN KOCA: SGK’YA KAYITLI TÜM ÇALIŞANLAR AŞILANACAK

  Aşılama tüm hızıyla devam ederken birçok meslek grubu aşıya dahil edilmişti. Son yapılan açıklamaya göre SGK’ya kayıtlı tüm çalışanlar aşı olabilecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklaması şu şekilde: “SGK kayıtlı tüm çalışanlar yarın ilk işimiz aşı randevusu almak olsun”

  Bakan Koca’nın yaptığı aşı açıklamasının ardından bakanlığı resmi sitesi çöktü.

  Fahrettin Koca’nın konuyla ilgili tam açıklaması şu şekilde. “İşçi ve memurların tamamı için yarın yeni bir gün başlıyor. SGK kayıtlı tüm çalışanlar… Yarın ilk işimiz aşı randevusu almak olsun” ifadelerini kullandı.

  Bakan Koca ve Uğur Şahin'den açıklama: 4 ayda 120 milyon Biontech aşısı Türkiye'ye gelecek

   

  2023 YAZIP KISA MESAJ ATARAK AŞI GRUBUNDA OLUP OLMADIĞINIZ GÖREBİLİRSİNİZ

  Vatandaşlar bir taraftan aşı randevularını almak isterken diğer taraftan da aşı sorgulamasını nasıl yapabileceklerini merak ediyor. Vatandaşların aşı grubundan olup olmadıklarını öğrenmesi ise oldukça basit. Bunun için iki yol var. Vatandaşlar, e-Nabız hesaplarına girerek “Covid-19 aşı durumunu sorgula” sekmesi altından bunu kolaylıkla öğrenebiliyor. İkinci yol ise, aralarında boşluk bırakarak AŞI, T.C. Kimlik Numarası ve T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini 2023’e kısa mesaj atmak. Gelen mesajla vatandaşlar aşı grubunda olup olmadığını öğrenebiliyor. Bu aşamanın ardından aşı onam formuna hem e-Nabız’dan hem gelen kısa mesaj ile erişebiliyor.

  Vatandaş aşı grubunda yer alıyor ise, aşı randevusunu e-Nabız üzerinden MHRS’ye bağlanarak ya da MHRS web, mobil uygulamalarını kullanarak ve ALO182 hattını arayarak alabiliyor. Tüm randevu bilgileri hem e-Nabız’da hem de vatandaşın cep telefonuna gelen kısa mesajda yer alıyor.

  Sırası gelenlere randevusuz aşı!

  Hastanelerde aşı kuyrukları oluştu!

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ