19.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021

  Aşı sırası nasıl öğrenilir? e Nabız aşı sırası öğrenme ekranı

  Türkiye’de Covid-19 aşı uygulamaları hızla devam ederken, pek çok vatandaş ‘Aşı sırası nasıl öğrenilir?’ araştırması yapıyor. Aşı sırası SMS ile de öğrenilebilirken, e Nabız aşı sırası öğrenme ekranı da oldukça sık kullanılabiliyor.

  Aşı sırası ülkemizde ilk olarak sağlık çalışanlarıyla başladı, ardından yaş grupları ve riskli gruplarla devam etti. Sağlık Bakanlığı aşı sırasının en son 55 yaş üzerine geldiğini duyurmuştu. Şimdi ise sırada sağlık çalışanlarının eşleri var. Peki, aşı sırası nasıl öğrenilir? İşte, e Nabız aşı sırası öğrenme ekranı

  AŞI SIRASI NASIL ÖĞRENİLİR?

  Aşı sırasının gelip gelmediğini öğrenmek isteyenler için e- Nabız ve sms olmak üzere iki yol mevcut.

  SMS ile aşı sırası öğrenmek için mesaj bölümüne “Aşıla” yazıp, 2023’e mesaj atılması yeterli oluyor. Mesajı atan kişinin sırasının gelip gelmediği gelecek mesaj ile belli oluyor.

  Aşı sırasını öğrenmek için kullanılan diğer bir yöntem ise e-Nabız sistemi. Tabii ki aşı sorgulaması yapmak için öncelikle e Nabız sistemine giriş yapmanız gerekiyor.

  E NABIZ’A GİRİŞ NASIL YAPILIR?

  Sisteme girişte kimlik doğrulamak gerekiyor ve bu iki şekilde yapılabiliyor.

  E-Devlet kapısı üzerinden, E-İmza E-Devlet şifresi veya Mobil İmzanızı kullanarak T.C. numaranız ile sisteme giriş yapabilirsiniz .

  Aşı sırası nasıl öğrenilir?
  Aşı sırası nasıl öğrenilir?

  E-Devlet girişine tıkladığınızda E-Nabız girişine yönlendirileceksiniz.

  Aşı sırası nasıl öğrenilir?
  Aşı sırası nasıl öğrenilir?

  Giriş yaptığınızda profil bilgilerinizi oluşturmak için yönlendirildiğiniz ilk ekranda Kullanım Şartları bulunuyor. Profilinizi oluşturmaya başlamak için “e-Nabız Sistemi kullanım koşullarını okudum” yazısının yanında bulunan kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor..

  Profil bilgilerinizi oluşturabilmek için yapılması gereken 2. adım kişisel bilgilerinizdir.

  Aşı sırası nasıl öğrenilir?
  Aşı sırası nasıl öğrenilir?

  Burada kişisel sağlık bilgilerinize kimlerin erişimde bulunmasını istediğinizi Paylaşım Seçeneklerinden seçebiliyorsunuz. Profil bilgilerinizi oluştururken son adım ise Erişim Bilgileridir. Burada cep telefonu bilgilerinizi ve sisteme girişte kullanmak istediğiniz e-Nabız şifrenizi belirleyip girmeniz gerekiyor. Ardından cep telefonunuza gelen tek kullanımlık erişim kod, Onay Kodu alanına yazıldığında e-Nabız ı aktifleştirme işleminizi gerçekleşmiş oluyor.

  Aşı sırası nasıl öğrenilir?
  Aşı sırası nasıl öğrenilir?

  Eğer bir E-Devlet şifreniz yoksa Sağlık Bakanlığına kayıtlı Aile Hekiminize cep telefonu numaranızın kaydını yaptırarak, telefonunuza gelecek kısa mesaj ile size iletilen tek kullanımlık erişim kodunu kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

  AŞI SIRASI SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EŞLERİNDE

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 12 Mayıs günü sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada sağlık çalışanı eşlerinin de aşılanmaya başlayacağını duyurdu.

  Bakan Koca açıklamasında “Aşı programında yeni bir kademeye geçiyoruz. Yarından itibaren sağlık çalışanlarımızın eşlerini aşılamaya başlıyoruz. Yarından itibaren randevu alabilecekler. Sağlık çalışanlarımıza bu zamana kadar gösterdikleri fedakarlık ve mücadele için bir kere daha teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ