28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Aşı reddine 60 bin euro ceza getirildi

  İspanya’nın kuzeybatısındaki Galiçya özerk bölgesinde Covid-19’a karşı aşı olmayı reddeden ve mantıklı bir sebep sunmayan kişilere bin ila 60 bin euro arasında para cezası getirildi. Karar tartışmalara neden oldu.

  İspanya’nın kuzeybatısındaki Galiçya özerk bölgesinde Covid-19’a karşı aşı olmayı reddeden ve mantıklı bir sebep sunmayan kişilere bin ila 60 bin euro arasında para cezası uygulanması karara bağlandı. İktidar partisi aldığı kararla ilgili olarak da “Otoyol kontrolünde olduğu gibi, ehliyetinizi polise göstermezseniz, ceza alırsınız” açıklamasını getirdi.

  İspanya’nın kuzeybatısında bulunan ve nüfusun en yoğun olduğu beşinci bölge olan Galiçya, iktidar partisinin aldığı kararla aşı konusunda cezai yaptırımla karşı karşıya kaldı.

  Özerk olarak yönetilen 2,5 milyon nüfuslu şehirde, Covid-19 aşısı olmayı reddeden kişilere bin euro ile 60 bin euro arası para cezası uygulanma kararı alındı.

  NTV’nin haberine göre, Kasım ayında İspanya halkında aşı olmak isteyenlerin oranı yüzde 40 iken şu an bu rakamın yüzde 80 olduğuna dikkat çekildi.

  İnsan Haklarına ve AB kriterlerine aykırı bir durum

  Bu kararla Galiçya’daki özerk yönetimin insan haklarına ve AB kriterlerine aykırı davrandığı kaydedildi. Kendine ait meclisi olan bölgede alınan karar sonrasında aşı olmayı reddedenlerin, mantıklı bir gerekçe sunması isteniyor. Eğer gerekçe sunmazlarsa kişilere en az bin euro (9 bin TL) en çok da 60 bin euro (540 bin TL) ceza kesilecek.

  Galiçya Milliyetçi Bloku tarafından getirilen yasa sonrasında muhalefet partisi sağlık sözcüsü Julio Torrado, bunun saçmalık olduğunu savundu. Torrado, “Aşılarda sorun yok, süreç iyi gidiyor. Neden aşıyı zorlamak istiyorlar?” şeklinde konuştu.

  Ehliyetinizi göstermediğinizde de ceza alırsınız!

  Muhalefet partisinin konuyu İspanya Yüksek Mahkemesine taşıyacaklarını bildirmesinin ardından iktidar partisi yazılı bir açıklama yaptı: Açıklamada “Yeni yasaya göre aşıyı ret eden ve mantıklı bir sebep sunmayan kişi para cezasına çarptırılır. Otoyol kontrolünde olduğu gibi, ehliyetinizi polise göstermezseniz, ceza alırsınız” dendi.

  Bilim Kurulu Üyesinden Covid 19 aşısı öncesi ağrı kesici uyarısı

  İşte normalleşmeye en yakın 30 il

  Prof. Dr. Uğur Şahin normalleşme için tarih verdi 

  Eczacılardan mevzuat değişikliği talebi: Sadece eczanelede satılsın

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ