18.7 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Aşı randevusu nasıl alınır? 55 yaş üstü aşı randevusu alma işlemi nasıl yapılır?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açılamada 55 yaş üstü vatandaşların aşı olabileceğini açıkladı. Aşı olmak isteyen pek çok 55 yaş üstü vatandaş aşı randevusu almak istiyor. Peki, aşı randevusu nasıl alınır? İnternet ve telefondan aşı randevusu alma işlemi nasıl yapılır?

  Aşı sırası 55 yaş üstü vatandaşlara geldi. Bakan Koca’nın yaptığı açıklamanın ardından aşı randevularında yoğunluk yaşanıyor. Ancak aşı olmak isteyen 55 yaş üstü vatandaşlar, e-Devlet, e-Nabız ve MHRS üzerinden aşı randevusu alabiliyor. İşte, adım adım koronavirüs aşı randevusu alma işlemi…

  55 yaş üstüne aşı ne zaman yapılacak?

  Aşlama süreci ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bugün itibariyle aşılama programında yeni bir safhaya geçiyoruz. Aşılamada sıra 55 yaşından büyüklere geldi. Sırası gelen vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum. Aşı programımız tedarik koşullarına bağlı olarak kararlılıkla sürecek.” ifadelerini kullandı.

  Aşı randevusu nasıl alınır?

  Koronavirüse karşı en güçlü silah olan aşı için uygulamalar hızla devam ediyor. Koronavirüs aşı randevusu almak isteyen vatandaşların Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) https://www.mhrs.gov.tr resmi internet sitesine giriş yapmaları veya telefon ile 184’ü aramaları yeterli oluyor.

  Aşı randevusu kaç gün önce alınabiliyor?

  Aşı randevuları, aşıyı yaptırmak istediğiniz merkezin yoğunluğuna göre, kimi zaman bir hafta öncesinden alınabilirken, yoğunluk olmadığı durumlarda ertesi gün için bile  alınabiliyor. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın 55 yaş üstü vatandaşların da aşı olabileceklerini açıklaması üzerine aşı randevu sistemlerinde yoğunluk olduğu ve pek çok kişinin randevu alamadığı haberi geliyor. Bu durumun yoğunluktan kaynaklı yaşandığı ve sistemin kısa süre içinde kullanılabileceği tahmin ediliyor.

  e devlet koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır?

  Koronavirüs aşı randevusu almak isteyen vatandaşlar e-Devlet ve e-Nabız ve sistemleri üzerinden giriş yaparak randevu alabiliyor.

  Bunun için, kişisel e-devlet şifreniz ile https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresine giriş yaptığınızda arama bölümüne MHRS yazın. Yönlendirildiğiniz ekranda aşı için randevu alabileceğiniz bir ekran çıkacaktır.

  Aşı randevusu nasıl alınır? 55 yaş üstü aşı randevusu alma işlemi nasıl yapılır?
  Aşı randevusu nasıl alınır? 55 yaş üstü aşı randevusu alma işlemi nasıl yapılır?

  İnternetten aşı randevusu nasıl alınır?

  MHRS üzerinden koronavirüs aşı randevusu almak için ilk olarak T.C. Kimlik Numarası ve kişisel şifre ile giriş yapın. Ardından “Randevu Al” butonuna tıklayın. Açılan ekranda “Aşı Randevusu Al” seçeneğini tıklayın. MHRS aşı randevusu alma ekranı açıldığında karşınıza evde aşı hizmeti alma, hastanede veya aile hekimliğinde aşı randevusu alma seçenekleri çıkacaktır.

  Biontech ve Sinovac aşı seçme işlemi nasıl yapılır?

  Diğer yandan Türkiye’de artık Alman Biontech Covid-19 aşısı ve Çinli Sinovac aşısı kullanılıyor ve aşı olacak vatandaşlar istedikleri aşıyı seçebiliyor. Sinovac aşısı her sağlık merkezi ve hastanelerde bulunurken, Biontech aşısının koruma koşulları farklı olduğu için sadece belirli hastanelerde bulunuyor. Bu nedenle aşı olacak vatandaşlar hangi aşıyı olmak istiyorsa aşı yaptıracağı merkezi ona göre seçmelidir.

  Sinovac aşısı her merkezde bulunduğu için kişi onu tercih ediyorsa bir sorun yaşamayacaktır. Ancak kişi Biontech aşısı olmak istiyorsa, daha önceden bu aşının hangi hastanelerde olduğuna bakmalı, aşı randevusu alma işlemi sırasında ona göre aşı merkezini tercih etmeli.

  Aşı sırasının gelip gelmediği nasıl öğrenilir?

  Aşı sırasının gelip gelmediğini öğrenmek isteyen vatandaşlar ise sorgulama işlemini kısa mesaj ile yapabiliyor.

  Aşı durumunu sorgulamak için telefonunuzun mesaj bölümüne aralarda boşluk bırakarak AŞI, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarası son 4 hanesini yazın ve 2023’e kısa mesaj atın. Aşı sıranızın gelip gelmediğine dair bilgi telefonunuza gelecektir.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ