16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Aşı randevularında önemli gelişme: Yeniden açıldı!

  Yaklaşık bir aydır Sinovac aşısı için randevular kapalıydı. Aşının ilk dozu için 17 Mayıs itibariyle randevular yeniden açıldı.

  Yaklaşık bir aydır Sinovac aşısında 1. doz için randevu verilmediğini aktaran Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, bu nedenle insanların BioNTech’e yönlendirildiğini kaydetti.  17 Mayıs itibarıyla randevular yeniden alınabildiğini ifade eden Eryazğan, “20 milyon doz Sinovac aşısı bu ayın sonuna kadar gelirse, bizim 2 ay içerisinde yapacağımız aşı sayısı 2’ye katlanabilir” ifadelerini kullandı.

  Milliyet’ten Aykut Yılmaz’ın haberine göre, sağlık çalışanlarının eşlerinin aşılanmasının çok önemli ve doğru bir karar olduğun işaret eden Eryazğan, “Bunların 18 yaşın üzerinde çocukları da risk altında” diyerek, bunların da aşılama listesine dahil edilmesini talep etti. Eryazğan, kontrollü normalleşme kararlarını değerlendirirken ise şunları söyledi:

  AİLE HEKİMLERİ PANDEMİNİN BAŞINDAN BERİ HİÇ ESNEK ÇALIŞAMADI

  “Normalleşme ile ilgili bazı kararların devam ettiğini görüyoruz. Vaka sayısı 10 binin altına inmediği için yeni normallerde daha dikkatli olmamız gerek. Daha önce aç-kapa modeli şeklinde yapılanlarda hızlı açılmalardan dolayı vakaların hızlıca arttığına şahit olduk. Bu noktada tedbirlerin asla dikkatten kaçmaması lazım. Yeni açıklanan normalleşmede kamu çalışanlarının esnek çalışması söz konusu. Bu noktada ne yazık ki salgının başından beri aile hekimlikleri esnek çalışamadı. Bu esnek çalışma modelinin de il müdürlüklerine bırakılmadan, bakanlık tarafından aile hekimliklerine de uygulanmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

  YERLİ AŞIDA PLASEBO YERİNE CORONAVAC KULLANILACAK

  Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi (İKUM) tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen yerli aşının Faz-1 çalışması, 44 gönüllü üzerinde yapıldı. 9 Nisan’da da Faz-2 çalışması tamamlandı. 250 gönüllü üstünde yapılan Faz-2’nin raporlama çalışmasında son aşamaya gelindi. Bu ay sonunda yerli aşının Faz-3 çalışmasının başlaması hedefleniyor.

  Yerli aşının Faz-3 aşamasında gönüllülerin bir bölümüne plasebo yerine Türkiye’de yaygın olarak kullanılan Çin şirketi Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac aşısı kullanılacak. Çalışmada gönüllü olacak benzer gruptaki kişilerin bir bölümüne yerli aşı bir bölümüne ise Sinovac aşısı yapılacak.

  Bu sayede yerli aşının etkinliği ile birlikte aynı şekilde inaktif aşı olan Sinovac aşısına kıyasla koruyuculuğu da karşılaştırılma imkanı elde ediliş olacak. Aynı zamanda Faz-3 aşamasında gönüllü olan herkesin aşılanması da sağlanacak.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ