11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Aşı olunmazsa Türkiye varyantı ortaya çıkar mı?

  Prof. Dr. Reşat Özaras'ın ''Aşı olmazsak Türkiye varyantı ortaya çıkar'' sözlerinin ardından bu konu vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı.

  Peki Türkiye varyantı gerçekten olabilir mi? Prof. Özaras, “Aşılanmazsak her ilin bile farklı varyantı ortaya çıkabilir” diyerek tehlikeye dikkat çekiyor.

  Özaras, “Virüs bu hızla yayılmaya çoğalmaya devam ederse bir Türk Varyantı’nın ortaya çıkma ihtimali yüksek…” Tehlikeye bu sözlerle dikkat çekti, aşı olun mesajı verdi.

  Prof. Dr. sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Aslında bütün varyantlar ya da mutasyonlar virüsün hayatta kalma çabası. Onun için biz bu sirkülasyonu bu aşının etkinliğiyle kırmazsak hastalık daha çok insanı enfekte etmeye devam edecek ve çoğalacak. Böylelikle yeni mutasyonlar ortaya çıkabilecek.”

  “Bu mutasyon ortaya çıktığı yerle anılıyor. Doğrusu biz böyle bir isimle bir şehrimizin ya da ülkemizin anılmasını istemeyiz. Bunun da tek yolu aşıyla beraber bu sürkilasyonu kırmak. Hastalığı kontrol altına almak.”

  Profesör Özaras’a göre, şehirlerin dahi varyantı olabilir.

  “Biz bu virüsün döngüsünü aşıyla korunmayla kırmazsak değil, ülkemizin bir şehrinin bile bir varyantla anılması mümkün. Bunun önüne geçmenin tek yolu ise virüse karşı korunmak ve aşı olmak.”

  İngiliz bilim insanlarından ‘süper varyant’ paniği

  ”Aşılanmayan kişiler yeni varyant oluşumuna sebep olabilir”

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ