22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Aşı olmayanların gerekçeleri oraya çıktı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı olmayanlar için ikna timlerinin kurulacağını söylemişti. Bu timlerden biri de Antalya’da kuruldu. Aşı timleri, aşı sırası gelmesine rağmen randevu almayanları tek tek arıyor ve yüzde 80 oranında ikna ediyor. Diğer yandan aşı olmayanların gerekçeleri de ikna görüşmeleri sırasında ortaya çıkıyor.

  Türkiye’de koronavirüsle mücadele Sinovac ve Biontech aşılarıyla devam ediyor. Ancak aşı tanımlaması olan ama aşı olmayan kişilerin oranlarının yüksek olduğunun görülmesi üzerine Sağlık Bakanlığı aşı ikna timleri kuruldu. Bu kapsamda Antalya’da da 35 aşı ikna timi kurulurken, bu timler hem İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan çağrı merkezinde vatandaşı telefonla arayarak hem de sahada ikna etmeye çalışıyor.

  Antalya’da Aşı timleri her gün yüzlerce kişiye ulaşarak neden aşı olmadıklarına dair bilgi alıyor. Vatandaşların çoğu bu hizmetten memnun olduğunu ifade ederken, ‘Neden aşı olmadınız?’ sorusuna geçerli bir gerekçe gösteremiyor. Aranılan her 10 kişiden 8’i Aşı ikna timleri tarafından ikna edilirken, aşı olmayanların ileri sürdüğü en büyük gerekçe ise ‘İki aşı arasında kalınca hiçbirini yaptırmak istemedim’ ile ‘Aşı olan bir arkadaşımda Covid-19 belirtileri oldu. O yüzden korktum aşı olmadım’ oldu.

  Aşı olmayanların gerekçeleri oraya çıktı
  Aşı olmayanların gerekçeleri oraya çıktı

  Sağlık İl Müdürü Dr. Ünal Hülür, Antalya’da şu ana kadar ilk doz 404 bin 567 kişi, 2. doz ise 235 bin 387 kişi olmak üzere toplam 639 bin 954 kişiye aşı yapıldığını açıkladı. Dr. Hülür, sağlık çalışanları, huzurevi ve özel bakımevi sakinleri ve çalışanları, 60 yaş üstü vatandaşları ve eşleri (yerleşik yabancılar dahil), basın mensupları,  öğretmenler, kolluk kuvvetleri jandarma ve polis, adliye mensupları ve çalışanları, sağlık durumundan dolayı öncelikli, yani kronik hastalığı olanlar ve turizm çalışanlarının aşılandığını kaydetti.

  Aşı sırası gelmesine rağmen aşısını yaptırmayanlarla için Antalya’da 35 aşı ikna ekibi oluşturulduğunu ifade eden Dr. Hülür, aile hekimlerinin de, aşı yaptırma hakkı olduğu halde aşısını olmayan vatandaşları arayıp aşının kişiyi hastalığın ağır seyrinden koruduğu, aşının gerekliliği, kişinin aşı olması durumunda hem ailesini hem de toplumu koruduğunun anlatıldığını dile getirdi. Aşı hakkındaki endişelerin bu şekilde giderildiğini belirtti. Dr. Hülür, “Pandemi sürecinden tek çıkışımızın aşılanma olduğu anlatılmaktadır” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ