21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Diyanet İşleri Başkanı’ndan teravih ve aşı açıklaması

  Diyanet İşleri Balkanı Ali Erbaş yaptığı son dakika açıklamasıyla bu yıl teravih namazlarının evlerde kılınacağını söyledi. Erbaş aynı zamanda aşı olmanın orucu bozmayacağını da açıkladı.

  Koronavirüs vakalarındaki artışa dikkat çeken ve bu yüzden teravih namazlarının bu yıl evlerde kılınacağını söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Din İşleri Yüksek Kurulumuzun da açıkladığı gibi gerektiğinde oruçluyken aşı olmakta bir sakınca yoktur ve bu durum orucu bozmaz.” dedi.

  2021 yılı Ramazan ayı bilgilendirme toplantısının ana teması “Şifa Ayı Ramazan” olarak belirlenmişti. Toplantıya katılan Ali Erbaş da son günlerin çokça konuşulan teravih namazı ve aşı olmanın orucu bozup bozmayacağı konularına açıklık getirdi.

  Erbaş açıklamasında “Din İşleri Yüksek Kurulumuzun da açıkladığı gibi gerektiğinde oruçluyken aşı olmakta bir sakınca yoktur ve bu durum orucu bozmaz” ifadelerini kullandı.

  Salgının seyrine göre karar verilecek

  Teravih namazı ile ilgili konuşan Erbaş, “Şayet bu süreçte salgının seyrine göre camilerimizde teravih namazı kılabilme imkanı olursa bunun da kararını alıp milletimizle paylaşırız” şeklinde konuştu.

  “Besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz”

  Geçtiğimiz hafta Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ‘Aşı orucu bozar mı?’ sorusunu cevaplamıştı.

  Kurul açıklamasında besin değeri taşımayan aşıların orucu bozmayacağını belirtmiş ve ayrıca şu ifadelere yer vermişti: “Tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, oruç tutmalarına başka bir engel bulunmuyorsa, iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur.”

  Covid-19 aşısının yan etkileri neler? Aşıdan önce-sonra ağrı kesici kullanılmalı mı?

  Biontech Covid-19 aşısı hangi hastanelerde yapılıyor?

  Kimler Biontech aşısı olamayacak? Sağlık Bakanlığı kılavuz yayınladı

  Covid-19 aşılarının yan etkileri neler? İşte aşıların yan etki oranları

  Hangi aşı tercih edilmeli? Sinovac mı? Biontech mi?

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ