26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Aşı olan kişi koronavirüse yakalanıyorsa…

  Prof. Dr. Yeşim Taşova, halk arasında kullanılan 'aşının tutmadığı' söylemine açıklık getirdi.

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, toplumda ‘aşının tutmadığı’ görüşünün, vücudun düşük yanıt verdiği bir kesimde görülebileceğini belirtti.

  Taşova, aşı olan kişilerin korunmaya devam etmesi gerektiğinin altını çizdi ve aşılamadan sonra kişi Kovid-19’a yakalanırsa bunun mutasyonlu bir virüsten kaynaklanacağını kaydetti.

  Çin’de geliştirilen CoronaVac aşısı, ülkeye geldikten sonra ilk olarak sağlık çalışanlarında uygulandı. Ardından yaş gruplarına göre uygulanması sürdürülüyor.

  Adana’da ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, aşıya dair açıklamalarda bulundu ve aşı olanların kendilerini korumaya devam etmesi gerektiğine dikkat çekti.

  Aşnın tutmadığı bir grup olabilir

  Prof. Dr. Yeşim Taşova, her aşıda olabileceği gibi toplumda söylenen ‘aşının tutmadığı’ bir grubun görülebileceğine dikkati çekti. Bunun nedeni ve ne içini olmayacağına aktaran Taşova, hepatit aşılarında da aynı şeyin geçerli olduğunu söyledi. Bununla birlikte, aşıya vücudun verdiği yanıtın düşük olabileceğini ve zamanla antikor seviyesinin düşebileceğini kaydetti.

  Bundan sonraki sonraki aşamada mikroorganizmayla karşılaştığında tekrar yükseliyor mu gibi soruların daha belirgin hale geldiğini belirten Taşova, o zamana kadar yine dikkat etmek gerektiğini aktardı. Aşı olan her kişinin elini yıkamaya, maskesini takmaya devam edeceğini ve kalabalık ortamlarda bulunmayacağını dile getiren Taşova, aşı olan kişilerin de daha hafif enfeksiyon geçirme olasılığın olduğunu, en azından bu anlamda rahat edileceğini ancak korunmaya da devam edilmesi gerektiğini kaydetti.

  2 doz arasındaki 28 günlük süre neden var?

  Prof. Dr. Taşova, aşı olunduktan 28 gün sonra ikinci doz yapılmasıyla ilgili de bilgi verdi.

  Taşova, çoğunlukla bu tip inaktif virüs aşılarında ne kadar süre olursa immün sistemin bunu tanıyıp daha yüksek yanıt vermesinin eskiden beri bilinen bir olay olduğunu belirtti. Fakat pandemi veya çalışma gibi durumlarda aşının yan etkisi var mı, yok mu, koruyor mu korumuyor mu ya da hızla koruma sağlanmasının istendiği durumlarda daha kısa sürelerde yapılabildiğini belirten Taşova, bu sürenin genellikle 14 gün olduğunu kaydetti. Hepatit aşılarında bu sürenin daha kısa bile olabildiğine dikkat çeken uzman isim, çalışmaların da bu şekilde olduğunu dile getirdi. Ancak 28 gün olmasının daha güvenli ve daha iyi antikor yanıtının oluşması için bekledikleri bir şey olduğunu ifade etti.

  Prof. Dr. Taşova, ilk aşı ile ikinci dozun yapılacağı 28 günlük sürede tekrar Kovid-19’a yakalanma durumunu değerlendirdi, ilk aşıyla antikor düzeyinin düşük olduğuna dikkat çekti. Gerek 28 günlük arada, gerekse 2’nci aşıdan sonra eğer Kovid-19’a yakalanılıyorsa o zaman bir mutasyonlu virüs olmuş olabileceğine vurgu yapan Taşova, zaten böyle de bir uyarı olduğunu ifade etti.

  Kişi eğer aşıdan sonra hasta oluyorsa mutlaka bu virüsün ayrılarak mutasyon sekansının yapılması gerektiğini aktaran Taşova, aşıya yanıtın düşük olabileceğini, çok az da olsa aynı hepatit aşılarındaki gibi yanıt vermeyebileceğini dile getirdi. Kişinin bu grupta olabileceğini, o nedenle bu tarz kişilerin iyi izlenerek ne olduğunun ayırt edilmesi gerektiğini ifade etti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ