17.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Aşı olan kişi Covid-19’u başkasına bulaştırabilir mi? Uzman isim yanıtladı

  Doç. Dr. Halit Yerebakan, son zamanlarda sıkça dile getirilen “Aşı olan kişi Covid-19'u başkasına bulaştırabilir mi?” sorusu hakkında önemli bilgiler paylaştı.

  Covid-19 aşılarının klinik çalışmaları belirti gösteren vakaların önlenmesine yönelik yapıldı, yani asemptomatik vakalar çalışma kapsamına alınmadı. Haliyle daha net ve detaylı veriler aksini kanıtlayana kadar, aşılanan kişilerin belirti yaşamadan Covid-19 geçirme ve virüsü yayma olasılığı mevcut.

  Son günlerde ise Aşı olan kişi Covid-19’u başkasına bulaştırabilir mi? sorusu dillendirilmeye başladı. Türkiye’de ve dünyada Covid-19’a karşı aşılama çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. İnsanlar, bir yandan yeni normal sürece ayak uydurmaya çalışırken, bir yandan da eski normal günlere dönmeyi iple çekiyor.

  NÜFUSUN YÜZDE 85’İNİN AŞILANMASI GEREKİYOR

  Bu değişen süreç içinde aşı olanlar normal yaşama dönmek için artık hazır olduklarını düşünseler bile süreç bu kadar kolay işlemiyor. Eski normal yaşama ne zaman döneceğimiz konusunda net bir şey söylemek mümkün değil. Uzmanlar, en azından normal hissine geri dönmek için nüfusun en az %85’inin aşılanması ve sürü bağışıklığının oluşturulması gerektiğini söylüyor.

  3 BUÇUK MİLYONA YAKIN KİŞİ Covıd-19 SEBEBİYLE HAYATINI KAYBETTİ

  Herhangi bir bulaşıcı hastalık karşısında yeteri kadar insan hastalanır veya aşılanırsa sürü bağışıklığı denilen durum sağlanabilir. Fakat Covid-19 ölümcül olabileceğinden doğal sürü bağışıklığının sağlanmasını beklemek tercih edilebilir bir seçenek değil.

  Bugüne kadar dünyada 3 buçuk milyona yakın birey Covid-19 sebebiyle yaşamını yitirdi. Bu nedenle aşı ile toplumsal bağışıklık sağlanması tek seçenek.

  Türkiye’de ilk aşama aşılamaları tamamlandı, ikinci aşamada ise neredeyse yarıya gelindi. 18 yaş üstü tüm yetişkinlerin kısa sürede aşılanabilmesi için süreç hızla sürüyor.

  Aşılar koronavirüse karşı korumaya yardımcı olsa da gündemde bir başka soru var. Aşılanan kişiler Covid- 19’u bir başkasına bulaştırabilir mi?  Uzmanlara göre bu soruya kesin bir cevap vermek mümkün değil.

  Aşı, Covid-19 yayma riskini azaltsa bile vaka sayıları üzerinde nasıl bir etkiye sahip henüz tespit edilebilmiş değil. Uzmanlar aşılanan kişilerin bulaştırma riskinin azalsa da tamamen yok olmayacağını düşünüyor.

  Aşı olan kişi Covid-19'u başkasına bulaştırabilir mi? Uzman isim yanıtladı
  Aşı olan kişi Covid-19’u başkasına bulaştırabilir mi? Uzman isim yanıtladı

  KLİNİK DENEMELER SEMPROMATİK VAKALAR ÜZERİNDE YAPILDI

  Aşıların klinik denemeleri belirti gösteren hastalıkların önlenmesine yönelik yapıldı, yani çalışmalar asemptomatik vakaları içermiyordu.

  İlk veriler, aşıların hiçbir belirtisi olmayan kişilerin Covid-19’u yaymasını önlemeye yardımcı olduğunu gösterse de daha fazla insan aşılandıkça daha farklı verilerin ortaya çıkması uzmanların net söylemlerden uzak durmasına neden oluyor.

  Dolayısıyla, daha detaylı ve net veriler aksini kanıtlayana kadar, aşılanan kişilerin belirti yaşamadan Covid-19 geçirme ve virüsü yayma olasılığı var. Aşılandıktan sonra virüse maruz kalındığında bağışıklık sistemi yüksek oranda virüsle savaşır, ancak bir miktar çoğalmasına da izin verebilir. Bu durumda belirti görülmese bile kaçınılmaz olarak kişiden kişiye virüs geçer.

  Aşının bağışıklığı devreye sokması birkaç haftayı bulabileceğinden bu süreçte enfekte olabilir ve virüsü yayabilirsiniz. Yani sırf aşı olduğunuz için maske-mesafe-hijyen önlemlerini bir kenara bırakmayın. Kendinizi olmasa bile başkalarını riske atabilirsiniz. (Sabah)

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ