19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Aşı kartı nasıl alınır? İşte HES aşı kimliği alma işlemleri

  Aşı kartı alma işlemleri son günlerin en çok aranılan konuları arasına girdi. Uluslararası seyahatlerde kolaylık sağlanması beklenen aşı kimliği artık Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kolaylıkla alınabiliyor. Peki, aşı kartı nasıl alınır? İşte HES aşı kimliği alma ekranı…

  Türkiye’de iki doz Covid-19 aşısını da olanlar aşı kartı alabilecek. Bunun için Sağlık Bakanlığı tarafından devreye sokulan HES uygulaması üzerinden kolaylıkla yapılan işlemler sayesinde isteyenler aşı kimliğine sahip olabiliyor.

  AŞI KARTI NASIL ALINIR?

  HES üzerinden aşı kartı alabilmek için HES uygulamasına giriş yapın ve ardından pasaportunuzun hesabım bölümünden tanımlanmasını sağlayın. Sonrasında ise ‘Pasaportlarım’ sekmesine gelerek ekle tuşunu seçin ve pasaport numaranızı buraya girin. İşlemin ardından tekrar ana ekrana dönerek ‘Kovid-19 aşı bilgilerim’ kutucuğu seçin.

  Önünüze çıkan ekrandan ‘Aşı kartlarımı’ tıklayın, ardından ekranın en altında çıkan ‘Aşı kartı oluştur’ seçeneğini tıklayın. Bu işlemden sonra aşı kartında pasaport bilgilerinin yer alması isteniyorsa seçim yaparak devam edin. Seçim yapmadan devam edildiği takdirde kart kayıt olunan mevcut kimlik bilgileriyle oluşturulacaktır.

  Aşı kartında farklı bir pasaport bilgisinin yer alması isteniyorsa “Hesabım” bölümünden tanımlama yapabilirsiniz. Daha önce tanımlanan pasaport numarası varsa numaranın seçileceği bir uyarı ekranı karşınıza çıkacaktır. Ekranda çıkan pasaport numarası seçilip devam edildiği takdirde kimlik kartı kısa sürede oluşturulacaktır.

  Aşı kartı nasıl alınır? İşte HES aşı kimliği alma ekranı
  Aşı kartı nasıl alınır? İşte HES aşı kimliği alma ekranı

  AŞI KİMLİĞİNDE HANGİ BİLGİLER OLACAK?

  Bakanlık tarafından oluşturulan, ‘Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği’nin üzerinde, kişinin T.C kimlik numarası, ad ve soyadı, pasaport no (bu alan kişi tarafından isteğe göre dolduruluyor), uyruğu, doğum tarihi, “Kovid-19 aşısı olmuştur” bilgisi, aşı adı, aşının yapıldığı tarih gibi bilgilerle birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yaz hayata geçirilen güvenli turizmin logosu (SAFE TOURISM) yer alıyor.

  Kimlik kartının üzerinde ayrıca bir karekod da bulunuyor. Karekod okutulduğu zaman sistem e-Nabız’a yönlendiriyor, Türkçe ve İngilizce olarak ekranda, “Aşı kimliği 12345678910 TC Kimlik numaralı ve Z12345678 pasaport numaralı, ‘x kişisine aittir. Bu kimlik 09.05.2021 tarihinde T.C Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuştur” ifadeleri yer alıyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ