19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Aşı kartı HES uygulamasından nasıl çıkarılır? Aşı kimlik kartı hayata geçti

  Aşı kartı artık HES uygulamasından da çıkarılabilecek. Türkiye’de daha önce iki doz aşısını da olmuş kişiler e-Nabız üzerinden aşı karı alabiliyorlardı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, HES üzerinden de aşı kimliği çıkarılabilecek.

  Aşı kimliği Türkiye’de hayata geçti. Aylardır Avrupa’da aşı pasaportu çalışmaları devam ederken, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, “Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği” devreye alındı. Her 2 doz Covid-19 aşısını da olan vatandaşlar HES uygulaması üzerinden aşı kimlik kartını çıkarabilecek.

  AŞI KARTINDA HANGİ BİLGİLER BULUNUYOR?

  Bakanlık tarafından oluşturulan, “Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği”nin üzerinde, kişinin T.C kimlik numarası, ad ve soyadı, pasaport no doğum tarihi, uyruğu, “Covid-19 aşısı olmuştur” bilgisi, aşı adı, aşının yapıldığı tarih gibi bilgilerle birlikte, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın geçtiğimiz yaz hayata geçirdiği güvenli turizmin logosu da (SAFE TOURISM) yer alıyor.

  Kimlik kartının üzerinde aynı bir karekod da yer alıyor. Karekod okutulduğunda sistem e-Nabız’a yönlendiriyor. Türkçe ve İngilizce olarak ekranda, “Aşı kimliği 12345678910 TC Kimlik numaralı ve Z12345678 pasaport numaralı, ‘x kişisine aittir”. Bu kimlik 09.05.2021 tarihinde T.C Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuştur” ifadeleri yer alıyor.

  Seyahat edilen ülkeye girişte pasaportların okutulmasıyla birlikte kişinin aşı bilgisine ulaşılabilmesi planlanıyor.

  AŞI KARTI HES UYGULAMASINDAN NASIL ÇIKARILIR?

  HES uygulamasına giriş yapın ve sonra öncelikle pasaportunuzun hesabım bölümünden tanımlaın.

  Sonra “Pasaportlarım” sekmesine gelerek ekle tuşu seçip pasaport numaranızı girin.

  Tekrar ana ekrana dönerek “Covid-19 aşı bilgilerim” kutucuğuna tıklayın. Gelen ekrandan “Aşı kartlarımı” sekmesini seçin ve ardından ekranın en altına gelen “Aşı kartı oluştur” seçeneğine tıklayın.

  Bu işlemden sonra aşı kartında pasaport bilgilerinin yer alması talep ediliyorsa seçim yapılarak devam edin.

  Eğer seçim yapmadan devam edilme gibi bir durum söz konusuysa kart kayıt olunan mevcut kimlik bilgileriyle oluşturulacaktır.

  Başka bir pasaport bilgisinin aşı kartında yer alması talep ediliyorsa “Hesabım” bölümünden tanımlama yapılabilmektedir.

  Daha önce tanımlanan pasaport numarası varsa numaranın seçileceği bir uyarı ekranı ile karşı karşıya kalınacaktır.

  Ekranda görünen pasaport numarası seçilip devam edildiği takdirde kimlik kartı kısa sürede oluşturulacaktır. .

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ