11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Aşı için önce rıza formu imzalanacak

  Covid-19 aşısı yapılanlara 'riskler açısından bilgilendirme ve tıbbı işlem için hastanın rızasına alma' amacı taşıyan ONAM formu imzalatılacak

  Aşı için imza

  Türkiye’de de  Covid-19 aşısının uygulanmasına yakında başlanacak. Aşı olmak üzere başvuranlara ‘hastaya konulan teşhis, uygulanacak tedavi ve oluşabilecek riskler açısından bilgilendirme ve tıbbı işlem için hastanın rızasına alma’ amacı taşıyan ONAM formu imzalatılacak.

  Çin’den gelen 3 milyon dozluk ilk parti aşıların hazırlıklarında sona yaklaşılıyor. Gelecek hafta belirlenen plan dahilinde aşılar yapılmaya başlanacak.

  Hükümet yetkilileri, Alman BioNTech’le yapılan anlaşma gereği ilk 500 bin aşının da 10 gün içinde Türkiye’de olacağını öne sürdüler.

  Aşılama önce sağlık çalışanları, 65 yaş üstü, emniyet mensupları, öğretmenler, huzurevi çalışanlarına yapılacak.

  Hürriyet’in haberine göre aşı yapılanlara ‘hastaya konulan teşhis, uygulanacak tedavi ve oluşabilecek riskler açısından bilgilendirme ve tıbbı işlem için hastanın rızasına alma’ amacı taşıyan ONAM formu imzalatılacak.

  Rutin olarak uygulanan 13 aşıda alınmayan bu belgenin, salgın döneminde acil aşılama kararı alınması ve bu aşıların henüz ruhsat almamaları nedeniyle sorumluluğun vatandaşla paylaşılması için gerektiği bildirildi.

  İki doz arasındaki sürenin açılmasına, yani 14 gün yerine 28 gün olmasına Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu karar verdi. İnaktif aşılarda iki dozun arası ne kadar açılırsa, o kadar etkin olduğu belirtiliyor.

  https://www.saglik.gov.tr/

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ