21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Covid-19 aşısı hakkında merak edilen 9 soru ve cevabı

  Koronavirüse karşı en büyük silah olan aşı için toplumun hemen her kesiminde heyecanlı bekleyiş devam ederken, diğer yandan aşı ile ilgili pek çok merak edilen konu da var…

  Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, aşıyla ilgili merak edilen soruları Hürriyet’ten Meltem Özgenç’e yanıtladı.

  Aşı beni ne kadar koruyacak?

  Aşının kişiyi korumadaki etkinliği aşının türüne göre değişiyor. Yapılan çalışmalara göre Pfizer-BioNTech’in antikor oluşturma kapasitesi %91’lerde. Sinovac’ın ülkemizdeki sonuçlarına göre %90. Dünyadaki genel ortalama ise %50-60. Aşı kişiyi hastalığın ağır seyretmesinden koruyor. Henüz süre olarak ne kadar korur bilinmiyor çünkü aşıların piyasaya sürülmesinin üzerinden henüz altı ay geçti.

  Aşıların yan etkileri neler?

  Buna uzun ve kısa dönem olarak bakılabilir. Aşı yapılan yerde hafif bir kızarıklık ve ağrı olabilir. İlk dozun ardından henüz fazla yan etki görülmedi. 2. dozdan sonra yaygın kas ağrısı, baş ağrısı ve ateş, oluşabilir.

  Aşı hakkında merak edilen 9 soru ve cevabı
  Aşı hakkında merak edilen 9 soru ve cevabı

  mRNA aşısı olan Pfizer-BioNTech’te gelecekte beklenmedik bir yan etkisi olma ihtimali var mı?

  Biontech’de ön onay aşamasına kadar bir yan etki görülmedi. Aşının dünyada kullanımının üzerinden 6 ay geçti, yine herhangi bir yan etki görülmedi. Bundan sonraki etkileri aşıya bağlamak doğru değil ama yine de 2 yıl gözlem yapmak gerekiyor.

  Aşıyla vücuda virüs alınır mı?

  Sinovac’ta inaktive edilmiş virüs aşı olarak kullanıldığı için canlı virüs değil ve herhangi bir viral hastalığa neden olmaz. Antikor oluşturmak için vücuda verilen bir aşı. Pfizer BioNTech’te ise virüsün yüzeyindeki ‘spike proteini’ne karşı vücudun oluşturacağı antikor cevabıdır. Yalnızca virüsün üzerindeki parçacıklar verildiği için virüsü vücuda almazsınız. Yani her iki aşıda da vücuda virüs girmez.

  Aşı hakkında merak edilen 9 soru ve cevabı
  Aşı hakkında merak edilen 9 soru ve cevabı

  Aşı olduğum sırada COVID’sem sorun olur mu?

  Olmadığını görüyoruz. Kimi hastalar COVID-19’un erken evresinde hastalığı fark etmeden aşılarını oluyorlar. Hastalığı geçiriyorsunuz ama henüz aşının koruyuculuk etkisi ortaya çıkmamış oluyor.

  Aşı sonrası uyku ve beslenme nasıl olmalı?

  Aşı yaptırmış kişilerin uyku düzeni ve yeme düzeni normal durumdan farklı değildir ancak yine de alkolden uzak durmaları ve vücudun bağışıklık sistemini baskılayacak ilaçları kullanmamaları lazım.

  Aşıların mutantlara etkisi ne?

  Şu an etkisiz olduğuna dair bir kanıt yok ancak yeni varyantlar çıkarsa etkisiz olma ihtimali var.

  Aşı hakkında merak edilen 9 soru ve cevabı
  Aşı hakkında merak edilen 9 soru ve cevabı

  Bir yıl sonra aşılar tekrarlanacak mı?

  Aşılar henüz ön onay almış durumda. Faz çalışmalarının devam etmesi 1.5 yılı bulacak. Yani her yıl aşı olmamız gerekip gerekmediğine dair nihai karar Faz çalışmalarının sonuçlarına göre verilecek.

  Önce iki doz Sinovac aşısı vuruldum diyelim. Aşının altı ay ya da bir yıl sonra tekrarlanması durumunda farklı bir aşı olan Pfizer-BioNTech olabilir miyim?

  Olabilirsiniz. Hiçbir sakıncası olmaz.

  20 Nisan koronavirüs tablosu endişelendirdi: 61 bin 28 yeni vaka

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ