17.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Arefe günü sağlık ocakları açık mı? Bayramda aşı yapılacak mı?

  Arefe günü sağlık ocaklarının açık olup olmayacağı büyük bir tartışma konusuna dönüşmüştü. Aile Hekimleri Derneği konuyla ilgili yaptığı açıklamada çalışmayacaklarını bildirmişti. Son noktayı ise Sağlık Bakanlığı koydu. Bayramda aşı yapılıp yapılmayacağı da belli oldu.

  Arefe günü sağlık ocaklarının açık olup olmaması aşı olacak vatandaşlar için büyük önem taşıyor. Bilindiği üzere Covid-19 aşıları hastanelerle birlikte sağlık ocaklarında da yapılıyor. Aşılar randevu ile yapılırken arefe günü ve bayramda sağlık ocaklarının açık ya da kapalı olması aşı randevularının durumunu değiştiriyor.

  AREFE GÜNÜ SAĞLIK OCAKLARI AÇIK MI?

  Bayramda kamu çalışanları 10, 11 ve 12 Mayıs tarihlerinde idari izinli sayılacak. Ancak ağlık ocakları ve aile hekimleri bu uygulamadan muaf tutulunca aile hekimlerinden büyük tepki geldi. Bunu üzerine Sağlık Bakanlığı sağlık ocaklarının bayram 10, 11 ve 12 Mayıs tarihlerinde çalışıp çalışmamanın kendi inisiyatiflerinde olduğunu açıkladı.

  Bu durumda her sağlık ocağı çalışanları arefe günü açık olup olmayacağına kendileri karar verecek.

  Arefe günü sağlık ocakları açık mı? Bayramda aşı yapılacak mı?
  Arefe günü sağlık ocakları açık mı? Bayramda aşı yapılacak mı?

  BAYRAMDA  AŞI YAPILACAK MI?

  Merak edilen bir diğer konu ise bayramda aşı yapılıp yapılmayacağı oldu.

  Covid-19 aşıları özel ve kamu hastaneleri ile birlikte aile sağlığı merkezlerinde de yapılıyor. Hastanelerde aşı uygulamaları kesintisiz devam ederken, aile sağlığı merkezlerinde durum biraz daha farklı. Çünkü aile sağlığı merkezlerinin bayramda açık olup olmayacağı kendi kararlarına kalmış durumda. Yani isteyen aile hekimleri bayramda çalışacak istemeyen çalışmayacak.

  Bu durumda daha önceden aşı randevusu alan vatandaşlar aşılarını bayram sonuna erteleyecek ya da başa hastanelere yönlendirebilecek.

  AŞI RANDEVUSU NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

  Bayramda sağlık ocaklarında aşı randevusu olan ancak aile hekimleri idari izinli sayılan vatandaşlar randevularını isterse ileriki bir tarihe erteleyebilecek isterse bir hastaneye yönlendirerek yine aşısını bayramda olabilecek. Bu işlemler ise MHRS üzerinden yapılabilecek.

  MHRS ÜZERİNDEN AŞI RANDEVUSU DEĞİŞTİRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ