20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Araştırma sonuçları şaşırtmadı! Stres antikor düşmanı!

  İngiltere Manchester Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre vücutta stres ne kadar fazla ise antikor üretme oranı bir o kadar düşüyor.

  Stres günlük yaşamda karşılaştığımız olumsuz olaylarda devamlı karşımıza çıkan bir faktördür. Stresten uzak kalındığı taktirde bağışıklık sisteminin olumlu yönde etkileneceğini vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Tuğçe Özer, stresten uzaklaşmak adına bazı önerilerde bulundu.

  İngiltere’de bulunan Manchester Üniversitesi´nde yürütülen bir araştırmaya göre Prof. Dr. Daniel Davis, stresten uzak kalınması durumunda bağışıklığın pozitif etkilenmesi sebebiyle koronavirüs aşısının daha etkili olacağını söyledi. Araştırmayı değerlendiren Uzman Klinik Psikolog Tuğçe Özer, “Vücuttaki stres ne kadar fazlaysa antikor üretme oranı o kadar düşüyor” dedi.

  ”STRESSİZ KİŞİLERDE ANTİKOR ORANI YÜZDE 56”

  Stres seviyesi fazla oldukça vücudun tepki gösterdiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Özer, “Manchester Üniversitesi´nde iki grup arasında bir araştırma yapılmış. Bir grupta mutlu ilişkiler süren, sağlıklı beslenen, düzenli uyku uyuyan kişiler var. Diğer grupta da düzenli uyku uyuyamayan, uykusu bölünen, beslenme düzeni bir rutine sahip olmayan kişiler. İki grubun da antikor seviyeleri ölçülüyor. Daha düzenli ve güzel bir uyku uyuyan kişilerin vücuttaki antikor üretme seviyeleri daha yüksek oluyor ve bu oran yüzde 56´lara kadar çıkıyor. Araştırmayı ülkemize göre düşündüğümüzde, aşılama yaşı 20´lere kadar indi. 20´li yaşlarda kişilerin fazla kronik rahatsızlığı olmuyor ama stres seviyesi çok fazla olduğunda kronik bir rahatsızlık varmışçasına vücut bir tepki gösterebilir” değerlendirmesinde bulundu.

  ”DÜZENLİ UYKU VE SAĞLIKLI İLİŞKİ STRES SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜR”

  Sağlıklı ilişki ve düzenli uykunun vücuttaki stres oranını düşürdüğünü ifade eden Psikolog Özer, “65 yaş üzerine de değinecek olursak, 65 yaş üzerindeki kişilerde kronik rahatsızlık olabiliyor, ama uyku seviyeleri de burada çok önemli. Kişiler düzenli uyumadıkları zaman vücudun antikor üretme oranı yeterli olmayabiliyor. Bu durumda da 65 yaş üstündeki kişilere öğlen ya da ikinci vakti birer saatlik uyku öneriyoruz. Böylelikle bağışıklık sistemleri güçleniyor. Çağımızdaki stres kaynakları sosyal medya, dijital ortam, iletişim. Uyku kalitemizi düşüren faktörler var. Son zamanlarda gençler gece yatağa girdiklerinde bile telefonu yanlarına alıyorlar. Bu uyku kalitesini olumsuz etkileyecek bir faktör. Dolayısıyla siz sabah dinlenmiş olarak uyanmıyorsunuz, gece derin deliksiz uyumuyorsunuz. Daha yüzeysel bir uyku uyuyorsunuz. Fark etmeden vücuttaki stres hormonlarınız artıyor. Olduğumuz aşının antikor üretimi sağlaması için düzenli bir uyku, çok fazla su içmek, olabildiğinde stresi en aza indirmemiz gerekiyor.” dedi.

  BU UYARILARA KULAK VERİN!

  Stresten uzaklaşmak adına kişinin çalışma ortamını düzenlemesi gerektiğini vurgulayan Özer, “Bunların yanında çalışma masasına mum, tütsü, esanslı bir lavanta yağı kullanmak da beyni olumlu yönde uyarır. Stres seviyesini en aza indirmekte fayda sağlar. Su içmek de burada çok etkili. Çünkü suyun mutluluk hormonunu artırdığıyla ilgili araştırmalar var. Su içtiğinizde vücudunuz aynı çikolata yemiş gibi mutluluk hormonu salgılıyor. Gece yatmadan 1 saat önce elinizdeki dijital materyallerden uzaklaşmak, yastığınıza lavanta yağı damlatmanız daha kaliteli bir uyku uyumanızı sağlayacaktır” diye konuştu.

  Pandemi stresine karşı ‘sessizlik egzersizi’ önerisi

  Negatif iyonlar sayesinde stresten uzak durabilirsiniz

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ