23.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Araştırma: Pfizer/BioNTech aşısı spermlere zarar vermiyor

  Koronavirüs aşılarının spermlere zarar verdiği spekülasyonları sık sık gündeme gelirken bu konu birçok kişide aşı tereddüdüne neden oluyordu. İsrail’de konuya yönelik bir araştırma yayınlandı. Dünyada ilk defa Covid-19 aşılarının spermlere etkisi üzerine yapılan araştırmada bilim insanları, Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısının spermlere zarar vermediğini açıkladı.

  Koronavirüs aşılarının özellikle mRNA tabanlı aşıların erkeklerin doğurganlığını etkilediği üzerine dönen spekülasyonlar aşılama çalışmalarının başladığı günden bu yana devam ediyordu. İsrail’de gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre ise Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının spermleri etkilemediği tespit edildi.

  Yaklaşık bir ay önce 2. doz aşısını olmuş 43 erkek üzerinde gerçekleştirilen araştırmada kişilerin sperm örnekleri analiz edildi.

  Araştırmayı yapan Kudüs İbrani Üniversitesi’ndeki ekip, erkek spermlerinin hacminde, hareketliliğinde ya da konsantrasyonunda herhangi bir anormallik bulunmadığını açıkladı.

  Çalışmayı yürüten ekip, araştırmanın az kişiyle gerçekleştirildiğini fakat bu konu üzerindeki ilk çalışma olduğuna dikkat çekti.

  Çalışma küçük ve sonuçlar henüz hakem tarafından gözden geçirilmemiş olsa bile, araştırmacılar bulgularının kafasında soru işareti bulunan genç erkeklerin aşılanması için önemli veriler olduğunu ifade etti.

  KORONAVİRÜS ERKEK DOĞURGANLIĞINI ETKİLER Mİ?

  Ocak ayında Reproduction dergisinde yer alan bir makale, koronavirüsün erkek doğurganlığını etkilediğine ilişkin kanıtlar olduğunu iddia ederek bilim insanları arasında heyecan yarattı.

  Imperial College London’da üreme endokrinolojisi ve androloji danışmanı olarak görev yapan Dr. Channa Jayasena, CNN’e yaptığı açıklamada, bunun makul olmakla birlikte, çalışmanın detaylı ve ikna edici verilerden yoksun olduğunu ifade etmişti.

  Bazı şiddetli yanlış bilgilendirme kampanyalarına karşın uzmanlar, virüsün kadınların doğurganlığını etkilemesinin fiziksel olarak imkansız olduğunu vurgulamıştı.

  Pfizer’in sözcüsü Jerica Pitts de Associated Press’e, “Covid-19 aşılarının, virüsün başak proteininde paylaşılan bir amino asit dizisi sebebiyle kısırlığa yol açacağı yanlış bir şekilde iddia edildi. Bunun gerçekleşmesi genetik olarak mümkün değil” demişti.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ