21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Araştırma: Grip aşısı olanlar koronavirüse karşı daha dirençli

  Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma koronavirüs salgını sürecinde grip aşısı olanların hastalığa karşı daha dirençli olduğunu ortaya çıkardı.

  American Journal of Infection Control’da yayımlanan ve şaşırtıcı sonuçlar içeren bir makale grip aşısının Covid-19’a karşı koruma sağlayabilir mi sorusunun gündeme gelmesine neden oldu.

  Michigan Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, 15 Temmuz 2020 tarihinden önce Michigan’da koronavirüs testi yaptıran 27 bin 201 kişinin verilerini analiz etti. İncelenen bu kişilerden 12 bin 997’si daha önce grip aşısı olmuştu.

  Analiz sonucunda hastalığa yakalananlar arasında, grip aşısı olanların oranı, aşılanmayanlara göre daha düşüktü: Yüzde 4,9 yerine yüzde 4’tü.

  İlk bakışta aradaki fark çok önemli görünmese bile bu oran, grip aşısı olanların Covid-19’a yakalanma olasılığının %24 daha az olduğu anlamına geliyor.

  Araştırmada bulunan bir başka sonuç da grip aşısı yaptıran ve hastalığı geçirenlerin hastaneye yatış ve solunum cihazı ihtiyacının, aşılanmayan gruba göre daha düşük olmasıydı.

  Aynı zamanda önceden grip aşısı olanların hastanede kalma süreleri de ortalama olarak daha kısa olsa da her iki grupta da ölüm oranları arasında önemli bir farklılık gözlenmedi.

  Dünyada en çok hangi ülkelerde aşı uygulandı? Hayatım Sağlık
  Araştırma: Grip aşısı olanlar koronavirüse karşı daha dirençli

  Bağışıklık savunma sistemleri iyileşiyor

  Uzmanlar, söz konusu sonuçların, örneğin, grip aşısı ile uyarılan doğuştan bağışıklık savunması da olabileceğini belirtiyor.

  Doğuştan gelen bağışıklık savunması, öğrenilmiş antikor bağışıklığından bağımsız olarak işlev görüyor ve özellikle koronavirüste bulunana spike proteinlerini hedef alıyor. Burada vücut spesifik bir virüse karşı değil genel olarak enfeksiyonlara karşı tepki gösteriyor.

  Bağışıklık savunma sistemimiz örneğin, vücuda giren yabancı maddeleri içine alarak ortadan kaldıran hücreler ve çeşitli bağışıklık reaksiyonlarında ve iltihaplanma süreçlerinde rol oynayan proteinler içeriyor. Kızamık aşısı, gibi bazı aşıları olan kişilerin, bağışıklık savunma sistemlerinin de iyileştiği biliniyor.

  Epidemiyolojik çalışmalar, aşılanan çocukların, aşı yapıldıktan çok uzun bir zaman sonra dahi, çeşitli patojenlere karşı aşılanmamış çocuklara göre daha yüksek bağışıklığa sahip olduğunu gösterdi.

  Araştırma: Grip aşısı olanlar koronavirüse karşı daha dirençli
  Araştırma: Grip aşısı olanlar koronavirüse karşı daha dirençli

  Görmezden gelinemeyecek faktörler var

  Fakat yalnızca bu sonuçlara bakarak, grip aşısının kesin bir şekilde Covid-19’a karşı koruduğunu söylemek doğru değildir, çünkü göz ardı edilemeyecek görmezden gelinemeyecek faktörler var. Örneğin, grip aşısını son dönemde olan kişiler, risk grubunda olan sağlık sorunları olan kişiler ve yaşlılar.

  Bu kişilerin, aşılanmamış kişilere göre daha dikkatli olduğu için de koronavirüse yakalanmadığı göz ardı edilemez. Fakat yine de söz konusu araştırmada koronavirüse yakalanmış risk grubundaki kişiler de var. Yaşlılarda genelde koronavirüs hastalığının daha şiddetli seyrettiği bilinse de, Michigan Üniversitesi’nin araştırmasında grip aşısı olanlarda durum böyle değildi.

  Araştırma: Grip aşısı olanlar koronavirüse karşı daha dirençli
  Araştırma: Grip aşısı olanlar koronavirüse karşı daha dirençli

  Başka çalışmalar da mevcut

  2020’de yayımlanan ve hakem sürecinden henüz geçmeyen bir diğer çalışma da immünolojik bir açıklamaya dikkat çekiyor. 2019/2020 grip sezonundan önce, grip aşısı olan Hollandalı hastane çalışanları koronavirüse aşı olmayanlara göre, önemli ölçüde daha az yakalandı.

  Bu grupların hiçbirinde 70 yaşın üstünde kişi yoktu; incelenenlerin tümü aktif olarak çalışıyordu ve buna bağlı olarak Covid-19’a yakalanan kişilerle ciddi şekilde temas halindeydiler.

  Araştırma: Grip aşısı olanlar koronavirüse karşı daha dirençli
  Araştırma: Grip aşısı olanlar koronavirüse karşı daha dirençli

  Hemen aşı olunmalı mı?

  Peki, bu sonuçları göz önünde bulundurarak hemen grip aşısı olmak gerektiği söylenebilir mi? Yapılan araştırmalar, koronavirüste doğuştan gelen bağışıklık sisteminin rolü hakkında daha fazla araştırmanın gerekli olduğu gösteriyor.

  Diğer yandan söz konusu araştırmaların sonuçları hakkında hala birtakım belirsizlikler de var. Koronavirüse karşı kendi önlemini almak, grip aşısı olmanın arkasındaki itici güç olmamalı. Fakat grip de yaşamı tehdit edebileceği için, doktorlar tarafından aşı olunması tavsiye ediliyor. Aşıyı olmak için en iyi zaman genellikle sonbahar ayları, yani grip mevsiminin hemen öncesi olarak işaret ediliyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ