21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Araştırma: Covid-19’u atlatanlar tek doz aşı olabilir

  ABD’de yapılan ve Nature Medicine dergisinde yer alan hakemli araştırmaya göre, koronavirüsü atlatanlara tek doz aşı yeterli olabilir.

  Covid-19 aşıları ve hastalığı atlatanlar üzerinde her gün yeni araştırmalar yapılıyor. Bunlardan biri de ABD’de yapıldı ve ortaya oldukça iddialı bir sonuç çıktı. Bu araştırmaya göre, daha önce koronavirüs olanlarda bir doz Covid-19 aşısının iki doz Covid-19 aşısı kadar başarılı oluyor.

  Los Angeles’taki Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nde görevli Dr. Susan Cheng ve ekip arkadaşları tarafından yürütülen araştırmada daha önce Covid-19 geçiren kişilerin antikor seviyeleri incelendi.

  Nature Medicine dergisinde yer alan hakemli raporda, koronavirüs geçiren ve iyileşen kişilerin tek doz aşı olması ile hastalığa yakalanmayan kişilerin iki doz aşı olmasının aynı antikor seviyelerine sahip olduğu ifade edildi.

  Çalışmanın başındaki isim Dr. Susan Cheng, bulguların virüs ile enfekte olanların yalnızca tek bir aşı dozu ile idare edebileceği tezini desteklediğini kaydetti.

  Araştırmacılar raporda, 2. bir aşı dozunun, daha önce Covid-19 geçiren kişilere, tek bir doza oranla önemli ölçüde daha fazla fayda sağlamadığı” sonucuna ulaştıkları belirtildi.

  CNN’in haberinde, yapılan çalışmanın aşı tedariği konusunda kritik veri olduğun altı çizilirken, daha fazla kişinin aşılanması için önemli verilere ulaşıldığı kaydedildi.

  Taburcu edilen Covid-19 hastaları aylar sonra hayatını kaybetti

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ